Consumer Reports: Autopilot w Tesli łatwy do oszukania

opublikowano: 23-04-2021, 17:49

Inżynierowie amerykańskiej organizacji konsumenckiej ustalili, że technologia samoprowadzenia auta stosowana przez Teslę jest łatwa do oszukania i może działać nawet kiedy nikt nie siedzi za kierownicą, informuje The Independent.

Inżynierowie organizacji Consumer Reports testowali funkcję Autopilota w samochodzie Tesla Model Y. Ustalili, że choć nikt nie siedział za kierownicą, auto jechało w trybie samoprowadzenia.

ARC
ARC

- Według naszej oceny, system nie tylko zawiódł jeśli chodzi o zapewnienie, że kierowca uważa, ale także nie sygnalizuje czy w ogóle on jest – powiedział Jake Fisher, dyrektor organizacji do spraw testów aut. – Tesla została w tyle za innymi producentami, jak GM i Ford, w przypadku modeli aut z zaawansowanym systemem asystenta prowadzenia, co do zapewnienia przez technologię, że kierowca patrzy na drogę – dodał.

Autopilot Tesli znów stał się tematem po niedawnym wypadku w Teksasie, w którym zginęły dwie osoby. Okazało się, że żadna z nich nie siedziała za kierownicą. Świadkowie twierdzą, że właściciel auta chciał pokazać swojemu przyjacielowi jak samodzielnie się ono prowadzi. Szef Tesli Elon Musk ogłosił po doniesieniach o wypadku, że według danych firmy Autopilot w samochodzie nie był uruchomiony, a właściciel nie miał wykupionej opcji pełnego samoprowadzenia.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Independent

Polecane