COP19: zgoda ws. finansowania walki ze zmianami klimatu

DI, PAP
23-11-2013, 18:47

Szczyt klimatyczny uzgodnił w sobotę finansowanie walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się. Co roku kraje rozwinięte mają na ten cel przeznaczać co najmniej 10 mld dolarów ze środków publicznych tak, by zmobilizować środki prywatne.

Finansowanie łagodzenia zmian klimatycznych w biedniejszych krajach było jedną z najbardziej spornych kwestii dobiegającego końca szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie, który rozpoczął się 11 listopada.

W przyjętej w sobotę decyzji wezwano państwa rozwinięte, by zapewniły finansowanie publiczne w wysokości co najmniej 10 mld dolarów rocznie. Finansowanie publiczne ma przyciągnąć środki prywatne tak, aby w 2020 roku było to w sumie 100 mld dolarów rocznie. Takie finansowanie obiecano na szczycie klimatycznym w Kopenhadze w 2009 r. Kraje rozwinięte mają prezentować konwencji klimatycznej ONZ plany spełnienia tego celu, a co dwa lata w tej sprawie mają zbierać się ministrowie.

Już przed przyszłym szczytem w Limie w grudniu 2014 r., kraje rozwinięte mają wpłacić "znaczące" składki do Zielonego Funduszu Klimatycznego.

Ponadto w piątek postanowiono zapełnić fundusz adaptacyjny 100 milionami dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / COP19: zgoda ws. finansowania walki ze zmianami klimatu