Copernicus bliski powołania funduszu

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 08-06-2004, 00:00

Nowa ustawa da możliwość tworzenia w Polsce funduszy private equity i pozyskania do nich kapitału z OFE. Pionierzy już są.

1 lipca ma wejść w życie ustawa o funduszach inwestycyjnych. Czeka już tylko na podpis prezydenta.

— Wypracowano mechanizm, który po raz pierwszy pozwala na utworzenie zamkniętego funduszu inwestycyjnego typu private equity (PE). Do tej pory wszystkie fundusze inwestujące w Polsce powstawały za granicą i tam pozyskiwały kapitał na inwestycje. Nowa ustawa umożliwia pozyskanie krajowego kapitału, głównie z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) — mówi Barbara Nowakowska, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK).

Przeciera szlak

Pierwszym jej beneficjentem zamierza zostać Copernicus Capital Partners. Fundusz od wielu miesięcy pracuje nad pozyskaniem OFE do współpracy.

— Uważam, że te przepisy pozwolą uczynić budowany fundusz bardziej atrakcyjnym. Negocjujemy z kilkoma OFE i liczę, że w pierwszych dniach lipca wystąpimy do KPWiG z wnioskiem o zarejestrowanie funduszu — zapowiada Paweł Gieryński, partner funduszu Copernicus.

Nowa ustawa precyzuje, że do zamkniętych funduszy inwestycyjnych OFE mogłyby przekazać 2 proc. z 50 mld zł swoich aktywów, czyli 1 mld zł.

Nie bez wad

Nie wszystkie OFE spieszą się do takiej formy inwestowania zarządzanymi środkami.

— Problemem jest zawsze system wyceny OFE. Co sześć miesięcy musimy wykazywać efektywność, a inwestycja w private equity może pokazać zyski dopiero po kilku latach. Bariera stóp zwrotu jest ogromna. Jednak inwestycja w private equity dywersyfikuje portfel inwestycyjny OFE. Trzeba iść w tym kierunku, ale stopniowo — mówi Jarosław Skorulski, dyrektor ds. inwestycyjnych Pocztylion Arka.

Nowe przepisy mają swoje bardzo słabe strony. Dużym funduszom, działającym w Polsce od dawna, jak Enterprise Investors, dotychczasowi inwestorzy nie dadzą zgody na eksperymenty przy powoływaniu kolejnego funduszu. Dla małych funduszy, które mogłyby dopiero powstać i dać bardzo potrzebny kapitał na wsparcie startujących firm, warunki finansowe określone przez ustawę mogę się okazać zbyt wygórowane.

— Furtka została uchylona, ale ciągle ktoś przytrzymuje ją butem — mówi partner jednego z funduszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Copernicus bliski powołania funduszu