Coraz gorsze nastroje MŚP

opublikowano: 15-10-2019, 22:00

Tak długo trwającego inwestycyjnego pesymizmu wśród przedsiębiorców nie było od lat — wynika z badania EFL.

Wyniki Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) za ostatni kwartał tego roku nie napawają optymizmem. Wartość wskaźnika informującego o skłonności sektora MŚP do wzrostu wyniosła tylko 49,7 pkt, najmniej od początku pomiaru w 2015 r. Jeszcze trzy miesiące temu był on na poziomie 52,2 pkt. Wyniki Barometru mogą wynosić od 0 do 100 pkt. Wartości powyżej 50 pkt oznaczają pozytywny kierunek zmian, a poniżej — negatywny. Radosław Woźniak, prezes EFL, tłumaczy, że wartość ostatniego w tym roku odczytu nie jest niespodzianką, gdyż zgodnie z tendencją z ubiegłych lat między trzecim a czwartym kwartałem nastroje przedsiębiorców się pogarszają. Tym co odróżnia najświeższy wynik od analogicznych pomiarów z poprzednich lat, jest to, że jest on najniższy w ciągu roku. Do tej pory to odczyt za pierwszy kwartał był najsłabszy.

— Jednak biorąc pod uwagę obecne otoczenie makroekonomiczne — oceny własnej sytuacji oraz plany firm pozostają z nim w korelacji. Gospodarka w strefie euro zwalnia, głównie przez wojny handlowe na linii USA — Chiny oraz brexit. Najbardziej cierpią na tym nasi główni partnerzy handlowi, Niemcy, ale wyniki polskiego eksportu i przemysłu do niedawna pozostawały zaskakująco mocne. Dane z ostatnich miesięcy trochę zmieniają ten obraz, pokazując, że nasz przemysł nie jest kuloodporny — mówi Radosław Woźniak.

Przy tym za niską wartość głównego wskaźnika Barometru odpowiada przede wszystkim ocena planowanych inwestycji. Jest ona najniższa od początku 2015 r. Tylko 16 proc. przedsiębiorców spodziewa się wzrostu inwestycji o 5,1 pkt proc. mniej niż kwartał wcześniej i o 7,5 pkt proc. mniej niż na koniec 2018 r. Z raportu wynika również, że podobnie jak w poprzednich kwartałach więcej firm obawia się spadku inwestycji (25,5 proc.) niż ich wzrostu. Eksperci EFL zwracają uwagę, że tak słabych prognoz i długo trwającego inwestycyjnego pesymizmu nie było od początku realizacji badania. Cały bieżący rok pod względem inwestycji wygląda słabo na tle wcześniejszych lat. Ponadto na koniec roku wzrostu sprzedaży spodziewa się mniej przedsiębiorców niż miało to miejsce w trzecim kwartale br. (26,2 proc. vs. 33,4 proc.).

W porównaniu do sytuacji sprzed roku odsetek optymistów też jest niższy — o 2,1 pkt proc. Szacowany spadek sprzedaży pociągnął za sobą słabsze oceny dotyczące płynności finansowej. Odsetek osób spodziewających się wzrostu płynności finansowej wyniósł 16,8 proc., o 2,4 pkt proc. mniej w ujęciu kwartalnym. Na początku przyszłego roku wartość barometru może spaść do poziomu 48 pkt, co będzie świadczyć o pogłębiającym się pesymizmie wśród MŚP.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu