Coraz słabiej z równością płci

Polska znalazła się dopiero na 57. pozycji w najnowszym rankingu Global Gender Gap przygotowywanym przez World Economic Forum.

Szwajcarska fundacja sprawdziła edukacyjne, zawodowe i polityczne równouprawnienie między płciami w 142 badanych krajach. Nie ma się co łudzić: Islandią, Finlandią albo Norwegią to my nie jesteśmy. Właśnie te kraje od kilku lat zajmują niezmiennie trzy pierwsze miejsca w globalnym indeksie równowagi płci, osiągając poziom najbardziej zbliżony do ideału równości płci w dostępie do różnych dziedzin życia społecznego. World Economic Forum sprawdza w nim m.in., ile kobiety i mężczyźni zarabiają na podobnych stanowiskach, jakie funkcje w państwie i gospodarce wykonują czy jaki procent siły roboczej stanowią. 57. miejsce dla naszego kraju oznacza dalsze pogłębianie nierówności między płciami w Polsce, z roku na rok wypadamy bowiem w tym rankingu coraz gorzej. W 2011 r. zajęliśmy 42. miejsce, rok później 53., w 2013 — 54.

Wyprzedzają nas nie tylko kraje większe i silniejsze, ale też takie jak Łotwa (15. miejsce), Bułgaria (22.), a nawet Rwanda (7.), choć tę ostatnią zbadano w tym roku dopiero po raz pierwszy. Niezmiennie od początku rankingu naszą pozycję zaniża poziom równouprawnienia w zajmowaniu najwyższych stanowisk w państwie oraz udział we wzroście gospodarczym. W dziedzinie ekonomicznej najgorzej jest z płacami za tę samą pracę oraz z udziałem kobiet we władzach spółek i instytucji. Niezmiennie dobrze wypadamy natomiast w sferach równości dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej — wynik 0,999 i 0,979 oznacza, że w Polsce jest prawie równorzędny (1,000). Gdyby ranking opierał się wyłącznie na tych dwóch wskaźnikach, zajęlibyśmy 36. lub 37. pozycję. Światowe Forum Ekonomiczne przygotowuje ranking od 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Coraz słabiej z równością płci