Coraz trudniej budowlańcom

opublikowano: 10-03-2019, 22:00

Branży doskwiera brak wykwalifikowanych pracowników, wyższe koszty pracy, rosnące zatory płatnicze i drogie materiały.

Firma ubezpieczeniowa Atradius w ramach cyklicznego badania Market Monitor, przeanalizowała sytuację branży budowlanej w Polsce i na świecie. Z analizy wynika, że globalnie sektor zmaga się z wieloma problemami. Największe z nich to duża konkurencja, niskie marże oraz opóźnianie się z płatnościami, głównie przez nabywców publicznych. Z kolei największym wyzwaniem jest szybki rozwój nowych technologii, które w coraz większym stopniu wpływają na branżę budowlaną.

Polscy budowlańcy mają zmartwienia. Najbardziej dotkliwe są dla nich jednak pogłębiające się zatory płatnicze. Dodatkowo niskie bezrobocie skutkuje brakiem wykwalifikowanej siły roboczej. Planowane na ten rok otwarcie rynku niemieckiego na pracowników ze Wschodu, tylko pogłębi ten problem. Arkadiusz Taraszkiewicz z Atradius Polska zwraca również uwagę, że po powolnym starcie trwającym przez kilka ostatnich lat, w minionym roku Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, wkroczył w intensywną fazę realizacji, m. in. dzięki czemu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 17,9 proc. Jednak skumulowanie prac w tak krótkim czasie spowodowało gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy.

— W ostatnich kilku miesiącach ceny materiałów budowlanych ustabilizowały się, jednak należy pamiętać, że wciąż pozostają one na znacznie wyższym poziomie niż kilka lat temu, kiedy zawarte zostały kontrakty, obecnie realizowane. Dodatkowo nowa ustawa waloryzacyjna nie obejmuje kontraktów, nad którymi trwają już prace, a ponadto wchodzi w życie w szczycie wzrostu cen materiałów budowlanych i płac — podkreśla Arkadiusz Taraszkiewicz.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu