Coraz więcej firm z problemami

opublikowano: 26-12-2018, 22:00

W ciągu roku liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw wzrosła o 10 proc. Najwięcej takich spółek działa w usługach i produkcji.

Euler Hermes, ubezpieczyciel należności, przeanalizował sytuację przedsiębiorstw pod kątem niewypłacalności na podstawie danych z Monitorów Sądowych i Gospodarczych. Okazuje się, że w listopadzie opublikowano informacje o 81 takich przypadkach. To o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Od początku bieżącego roku skala wzrostu liczby opublikowanych niewypłacalności też wyniosła 10 proc. W ciągu 11 miesięcy tego roku problemy tego typu miało 905 firm — wobec 826 w tym samym okresie 2017 r. Najwięcej niewypłacalnych firm działało w usługach (25) i produkcji (23). Ubezpieczyciel zwraca uwagę, że w minionym miesiącu problemy widać było także m.in. w branży rolniczej.

— Przedsiębiorcy działający w rolnictwie zmagają się z nadprodukcją, opóźnieniami unijnego dofinansowania, zamykaniem rynków z powodu chorób zwierząt. Nie był to też łatwy rok dla przemysłu spożywczego. Sporo niewypłacalności pojawiło się wśród producentów maszyn, hurtowników nimi handlujących i firm wypożyczających je dla sektora rolno-spożywczego — mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

W listopadzie sporo było niewypłacalnych spółek z sektora budowlanego (13 w porównaniu z dziewięcioma rok wcześniej). Wśród nich sześć zajmowało się budownictwem ogólnym, a siedem - pracami geologicznymi, kanalizacyjnymi, odwodnieniowymi i inżynieryjnymi.

— Wzrost niewypłacalności firm budowlanych pociąga za sobą analogiczne przypadki wśród producentów i hurtowników materiałów budowlanych. Nie tego należałoby spodziewać się po udanym sezonie, gdy obroty wielu dostawców wzrosły o 20-25 proc. — mówi Tomasz Starus.

Problemy tego typu mają też firmy specjalizujące się w produkcji, montażu i serwisie maszyn przemysłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane