Coraz więcej niewypłacalnych firm

opublikowano: 23-06-2019, 22:00

Wciąż przybywa przedsiębiorców, którzy mają problemy finansowe. Szczególnie w budownictwie, transporcie oraz handlu.

W maju tego roku odnotowano 75 niewypłacalnych spółek, o pięć więcej niż w analogicznym okresie rok temu — informuje Euler Hermes na podstawie danych z Monitorów Sądowych i Gospodarczych.

Od początku roku takich podmiotów było w sumie 433. Przy tym w minionym miesiącu niewypłacalnych firm przybywało szczególnie w branży handlowej, transportowej i budowlanej. W tym ostatnim sektorze połowa z ośmiu spółek, które w maju miały problemy z wypłacalnością, związana jest z budową dróg.

— Do ewidentnych opóźnień i wzrostu kosztów w efekcie zrywania kontraktów, głównie drogowych, doliczyć też trzeba straty, jakie dotkną przede wszystkim podwykonawców oraz dostawców dotychczasowych konsorcjów. Stracą, nawet jeśli poniesione koszty zrekompensuje im inwestor, ponieważ zainwestowali w zatrudnienie ludzi i sprzęt, a także zamówili materiały budowlane,a nie zrealizują w pełni zakładanych przychodów i zysków — mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

Z kolei w sektorze handlu hurtowego z kłopotami borykały się dwie największe niewypłacalne spółki. Jedna z tych firm sprzedawała odzież, a druga wyroby motoryzacyjne, w tym samochody. Obie miały własne punkty detaliczne.

— Zarówno zróżnicowanie asortymentu jak i grup docelowych niewypłacalnych hurtowników potwierdza tezę, że przyczyną problemów w tym sektorze nie jest mechanizm podażowo-popytowy, ale kwestia rentowności obrotu na mocno konkurencyjnym rynku — uważa Tomasz Starus.

Mniej przypadków niewypłacalności pojawiło się w usługach i przemyśle. Pomimo tego są to wciąż sektory, w których firm z podobnymi problemami było najwięcej (odpowiednio 22 i 15 przypadków). Największy wzrost liczby opublikowanych w maju niewypłacalności dotyczy województw dolnośląskiego, śląskiego i podkarpackiego. Jednak tym razem to nie firmy wytwórcze zdominowały listę niewypłacalności w tych regionach, ale handlowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy