Coraz więcej wolnych strzelców

opublikowano: 05-08-2019, 22:00

Wartość rynku freelancingu w Polsce w tym roku sięgnie prawie 10 mld zł, a liczba pracujących w nim osób to blisko pół miliona.

W przyszłym roku wolni strzelcy będą stanowić około 40 proc. amerykańskiej siły roboczej, podczas gdy w Europie będzie to 25 proc. Natomiast w 2027 r. na Starym Kontynencie i w USA aż połowa pracujących ma wykorzystywać ten model zarobkowania. Także w naszym kraju freelancerzy mają się coraz lepiej — wynika z raportu platformy pracy zdalnej Useme.eu.

— Tylko w tym roku ich liczba w Polsce wzrośnie o 10 proc. do 220 tys. w dziedzinie elektronicznych usług dla biznesu i o 12,5 proc. do 450 tys. we wszystkich branżach — mówi Przemysław Głośny, prezes Useme.eu.

Przy tym wartość rynku freelancingu nad Wisłą zwiększy się w tym roku o 17,5 proc. — do 9,4 mld zł. Na tą wartość składa się 6,9 mld zł od osób utrzymujących się tylko z tej formy zarobkowania i 2,5 mld zł od dorabiających do umów o pracę, na zlecenia i uczących się. Średnia stawka godzinowa dla freelancerów na świecie to 19 dolarów, czyli ok. 71 zł. Jednak realne wynagrodzenia wahają się między 11 a 28 dolarów (czyli 41- -105 zł) — w zależności od branży, doświadczenia freelancera i kraju, z którego pochodzi zlecenie.

Natomiast w Polsce stawki zaczynają się od 15 zł za godzinę pracy, m.in. za drobne prace copywriterskie czy obsługę sklepu online. Tłumacze i graficy oczekują około 50-70 zł za godzinę, a najwyższe opłaty w wysokości 100-150 zł pobierane są przez przedstawicieli branży IT, w tym programistów i specjalistów od UX.

— Nierzadko ci najlepsi, zwłaszcza oferujący bardzo potrzebne na rynku umiejętności, np. programiści iOS, mający spore doświadczenie i dobrą markę własną, są w stanie żądać 250-300 zł lub nawet więcej za godzinę pracy — zwraca uwagę Przemysław Głośny.

W porównaniu do zagranicznych freelancerów ich polscy koledzy pracują więcej i angażują się w większa liczbę projektów. W naszym kraju tylko jedna trzecia wolnych strzelców (35,9 proc.) pracuje jednocześnie nad jednym do trzech zleceń. 22,3 proc. badanych koncentruje się na 4-5 projektach w tym samym czasie, 13,6 proc. na 6-10, a 14,5 proc. kooperuje jednocześnie z ponad 10 klientami lub więcej. Ponad połowa freelancerów ma trudności z otrzymywaniem terminowej zapłaty za swoją pracę. Przy tym 4,4 proc. z nich przyznaje, że opóźnione przelewy zdarzają się często, w przypadku 14,2 proc. — od czasu do czasu, a 35,6 proc. doświadcza takich problemów rzadko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane