Coraz większa stajnia Krauzego

SG, MZL
opublikowano: 17-07-2007, 00:00

Pol-Aqua u wrót...

Wczoraj skończyły się zapisy w ofercie publicznej akcji spółki Pol-Aqua. Firma specjalizująca się w budownictwie przemysłowym należy do imperium Ryszarda Krauzego, ale jej głównym udziałowcem pozostaje Marek Stefański, jednocześnie prezes. Cenę emisyjną ustalono na poziomie 77 zł, co oznacza, że wartość oferty przekroczy 300 mln zł. Choć hasło „budowlanka” już nie pobudza tak bardzo wyobraźni inwestorów, a cena jaką podyktowała firma jest wyśrubowana, Pol-Aqua i tak ma duże szanse na sukces emisji i udaną premierę giełdową. Budowlano-inżynieryjny profil firmy sprawia, że ma ona przed sobą dobre perspektywy wzrostu w związku z rosnącymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Inwestorzy mają przed oczami sukces giełdowy poznańskiego PBG i liczą, że Pol-Aqua pokusi się o powtórkę. Nadzieje podsyca osoba Ryszarda Krauzego i megainwestycje realizowane przez Polnord. Na gigantyczne przebicie w debiucie, jak w przypadku Petrolinvestu, raczej nie należy liczyć. Jednak Pol-Aqua ma duże możliwości, a inwestorzy nie mniejsze oczekiwania.

... a za nią BDM

Beskidzki Dom Maklerski (BDM) może w tym roku trafić na giełdę. Taką deklarację złożył Ryszard Krauze, główny udziałowiec Prokomu Investments, który kontroluje ponad 25 proc. BDM.

— Chcemy podnieść kapitał BDM, wzmocnić go i powiększyć nasz pakiet do 50 proc., a potem upublicznić — mówi Ryszard Krauze.

Debiut powinien nastąpić w tym roku. Jak powiedział nam Jacek Rachel, prezes BDM, broker chciałby uzyskać z nowej emisji akcji na GPW do 100 mln zł. Pieniądze mają pójść na rozwój sieci sprzedaży i finansowanie projektów inwestycyjnych.

— Część pieniędzy chcielibyśmy przeznaczyć też na współfinansowanie projektów w początkowej fazie rozwoju. Tworzymy w tym celu fundusze inwestycyjne — mówi Jacek Rachel.

Poza Prokomem Investments udziałowcem spółki jest

m.in. zarząd (35 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SG, MZL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu