Coty chce przejąć Avon

AT
03-04-2012, 00:00

Koncern kosmetyczny ostrzy zęby na lidera sprzedaży bezpośredniej. 10 mld USD nie przekonało Avonu.

Coty, producent kosmetyków takich marek, jak Astor, Rimmel czy Manhattan, złożył ofertę kupna Avonu, światowego lidera sprzedaży bezpośredniej kosmetyków. Za większościowy pakiet spółki, notowanej na nowojorskiej giełdzie, chce zapłacić 10 mld USD. Suma nie przekonała zarządu Avonu, który odrzucił ofertę. W komunikacie Avonu można przeczytać, że kwota jest niższa od rzeczywistej wartości spółki.

Do ewentualnej akwizycji może dojść, ponieważ Coty podtrzymuje zainteresowanie. Transakcja oznaczałaby zmiany, które nie ominęłyby też Polski. Avon ma duży udział w polskim rynku oraz znaczącą inwestycję — fabrykę w Garwolinie, która zatrudnia ponad 3 tys. osób i produkuje kosmetyki na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Konkurenci szacują, że udział Avonu w polskim rynku wynosi 10-12 proc., co daje roczne przychody sięgające 720 mln zł. Henryk Orfinger, prezes Dr Ireny Eris, zwraca uwagę, że rynek, na którym działa Avon, choć bardzo chłonny, jest mało różnorodny.

Jego zdaniem, potencjalna transakcja poza konsolidacjąprzychodów nie będzie wiązała się z dużymi synergiami. Coty zapowiedziało jednak, że chce wykorzystać sieć konsultantów Avonu do sprzedaży własnych produktów. Zdaniem Henryka Orfingera, taki ruch będzie nie tylko ryzykowny, ale też pracochłonny.

— Są to dwa różne rynki. Kosmetyki nie mogą być obecne w obu kanałach sprzedaży, ponieważ mogłoby to zostać źle odebrane przez klientów — twierdzi Henryk Orfinger. Avon nie jest już tak łakomym kąskiem jak kilka lat temu. Boryka się z pogarszającymi się wynikami sprzedaży. W ciągu ostatnich ośmiu lat jej wartość spadła z 22 do 8 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Coty chce przejąć Avon