CPK pokazał plan lotniska

opublikowano: 13-05-2019, 17:51

Spółka, która buduje Port Lotniczy Solidarność, przedstawiła wstępny układ elementów infrastruktury części lotniskowej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Zakłada on dwie drogi startowe w ramach pierwszego etapu, w ramach którego port będzie mógł obsłużyć 45 mln pasażerów. Docelowo będą cztery drogi startowe. Na wstępnych schemacie lotniska jest ponad 60 elementów infrastruktury. Model będzie modyfikowany w zależności od potrzeb partnerów biznesowych, które zostaną określone w ramach konsultacji z branżą. Ten proces spółka rozpoczęła w połowie kwietnia. W inauguracyjnym spotkaniu wzięło udział ponad 60 przedstawicieli firm i instytucji zainteresowanych projektem, m.in. przewoźnicy, zarządcy infrastruktury, firmy handlingowe, operatorzy cargo, firmy spedycyjne, dostawcy paliw, itd. CPK zakończył I etap konsultacji, w ramach których wpłynęło ponad 400 uwag i propozycji.
W tym roku spółka zamierza wybrać doradcę strategiczno-technicznego, czyli międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w projektowaniu, budowie i zarządzaniu portami przesiadkowymi. Również w tym roku CPK zleci plan generalny, czyli tzw. masterplan, który zawiera m.in. prognozy ruchu lotniczego, wstępny plan infrastruktury, etapowanie budowy i model biznesowy lotniska. Tzw. test prywatnego inwestora wykonany w tym roku wykazał, że stopa zwrotu z lotniskowej części inwestycji wynosi ponad 10 proc.
CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy na ok. 3 tys. ha. Planowane inwestycje kolejowe pozwolą dojazd do niego z największych polskich miast w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Dzięki inwestycji może powstać ponad 150 tys. miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

cpk
cpk
cpk
arch
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane