CPK pracuje z IATA

opublikowano: 27-05-2019, 08:30

18 lipca odbędzie się pierwsze spotkanie komitetu powołanego przez zrzeszenie przewoźników i spółkę budującą Port Lotniczy Solidarność. W jego skład wejdą linie sieciowe, niskokosztowe i cargo.

Kolejne uzgodnienia w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zajmująca się jego powstaniem spóła oraz IATA, Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych, stworzyły komitet konsultacyjny (Airport Consultative Committee), który pomoże w zaplanowaniu nowego lotniska. W jego skład wejdą linie operujące z Lotniska Chopina, czyli m.in. Lot, Lufthansa, British Airways, Air France czy KLM, a także tanie linie i przewoźnicy cargo. Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 lipca. 

cpk - plan
cpk - plan
cpk
arch.

– Nie da się dobrze zaplanować lotniska, nie pytając się o zdanie tych, którzy będą z niego korzystać, czyli przede wszystkim przewoźników lotniczych. Budujemy bazę wiedzy, która posłuży nam do przygotowania planu generalnego, czyli masterplanu Portu Lotniczego Solidarność  – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z bliskiej współpracy z CPK przy tym kluczowym projekcie dla transportu lotniczego w Europie. Według prognoz europejski popyt na podróże wzrośnie do 2037 r. o ok. 50 proc., dlatego niezbędna jest budowa infrastruktury, która będzie w stanie na to zapotrzebowanie odpowiedzieć – mówi Rafael Schvartzman, wiceprezes IATA odpowiedzialny za Europę.

Poza zwyczajowo wybieranym przez uczestników ACC przewodniczącym Komitetu Konsultacyjnego współprzewodniczącym będzie przedstawiciel CPK. 

W połowie kwietnia spółka rozpoczęła proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło ponad 60 przedstawicieli takich firm, jak LOT, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Poczta Polska, Orlen, LOTOS, PERN, LOT AMS, LS Airport Services, Polski Holding Hotelowy, FedEx, DHL, UPS i TNT Express. Do końca maja do CPK wpłynęło ponad 400 uwag i propozycji. 

W  tym roku zostanie wybrany doradca strategiczno-techniczny, czyli międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi. Również w tym roku CPK zleci plan generalny Portu Lotniczego Solidarność, czyli tzw. masterplan. Będzie on zawierał m.in.: prognozy ruchu lotniczego, zwymiarowanie planowanej infrastruktury i wstępny plan jej ulokowania, etapowanie budowy i szczegółowy model biznesowy nowego portu lotniczego. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane