Credit Agricole bierze się za agrobiznes

opublikowano: 28-02-2012, 00:00

Nazwa zobowiązuje. Miejski bank wchodzi na wieś i... w paradę spółdzielcom

Credit Agricole Bank Polska (CA) po raz kolejny udowadnia, że w rebrandingu i rezygnacji z nazwy Lukas Bank nie chodziło tylko o zmianę szyldu. Przybierając logo i barwy matki, coraz bardziej się do niej upodabnia, starając się o status instytucji uniwersalnej.

Według naszych informacji, CA przygotowuje się do wejścia w agrobiznes. Bank kompletuje obsadę departamentu, który zajmie się obsługą rolników, producentów żywności i firm spożywczych.

To zmiana jeszcze większa niż odejście od kredytów ratalnych, które CA zostawił w wydzielonej spółce Lukas Finanse. Dotąd bank był skoncentrowany na mieszkańcach miast.

Na wieś nigdy się nie zapuszczał, jak większość banków, za wyjątkiem BGŻ i instytucji spółdzielczych. — Korzystamy z doświadczeń CA we Francji, który ma bardzo mocną pozycję w sektorze rolno-spożywczym — mówi Romuald Szeliga, prezes CA Bank Polska.

Małe jest piękne

Bank ma więc know how, ale potrzebuje jeszcze kanałów dotarcia do klientów. I choć sieć należy do jednej z największych w kraju (440 placówek), dobuduje do niej kolejne punkty.

— Pojawimy się w mniejszych miastach liczących 20-40 tys. mieszkańców. W wybranychplacówkach pojawią się pracownicy dedykowani do obsługi klientów z sektora rolno-spożywczego — mówi prezes Szeliga.

Bank przygotował dla rolników pakiet rachunków, kredyty obrotowe, sezonowe, overdrafty (kredyt w formie przekroczenia konta), produkty oszczędnościowe oraz inwestycyjne. Na wieś wybiera się również EFL, spółka leasingowa z grupy CA, która uważa rynek rolniczy za perspektywiczny i słabo spenetrowany przez firmy leasingowe.

Mirosław Potulski, szef Banku BPS, grupującego największą grupę banków spółdzielczych, z dużą dozą sceptycyzmu ocenia szanse nowego konkurenta na rynku rolniczym.

— Rolnicy nie potrzebują finezyjnych rozwiązań finansowych. Wszystko mogą im zapewnić banki spółdzielcze. Na nowoczesne produkty większe zapotrzebowanie mogą mieć duzi producenci rolni, ale tych w portfelu ma BGŻ — ocenia prezes Potulski.

Potencjał rynku jest jednak spory. W kraju jest około 2 mln gospodarstw rolnych. Ponad połowa pobiera dopłaty bezpośrednie. Warto też spojrzeć na bilanse banków spółdzielczych. Na koniec 2011 r. trzymały one na lokatach 54 mld zł, a portfel kredytowy miał wartość 40 mld zł.

Detal nadal króluje

CA Bank Polska nie ujawnia, jaką część rynku rolnego chciałby zagospodarować. Radosław Księżopolski, członek zarządu i szef finansów CA Bank Polska, nie spodziewa się w tym roku wielkich przychodów z tego źródła.

Rolnicy nie potrzebują finezyjnych rozwiązań finansowych. Wszystko mogą im zapewnić banki spółdzielcze.

— To będzie właściwie punktowa sprzedaż, nastawiona na przetestowanie ludzi, produktów i procesu — mówi Radosław Księżopolski.

Niewielka też będzie kontrybucja do wyniku (rzędu kilku procent) pionu korporacyjnego, który wystartował ledwie rok temu. Motorem banku nadal pozostaje detal. CA zainwestuje m.in. w dystrybucję kredytów hipotecznych. Dzisiaj jego udziały rynkowe wynoszą 1 proc. CA wolałby przemnożyć ten wynik razy trzy.

— Będziemy aktywizować własną sieć. Obecnie 50 proc. sprzedaży przechodzi przez pośredników. Chcemy utrzymać ten poziom, ale znacznie zwiększając cały wolumen — mówi Radosław Księżopolski.

2011 r. bank zamknął z portfelem kredytowym wartym 11,7 mld zł. To prawie o 462 mln zł mniej niż w 2010 r. Wartość portfela depozytowego wzrosła natomiast o 0,5 mld zł.

Nieznacznie słabszy był wynik odsetkowy (minus 146 mln zł, do 1,5 mld zł), minimalnie wzrósł też wynik prowizyjny (o 7 mln zł, do 312 mln zł). Wyższe niż w 2010 r. były zyski, które wzrosły z 49 mln zł do 106 mln zł. Bank nie podaje wysokości rezerw, ale wydaje się, że lepszy wynik netto jest efektem mniejszych odpisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane