Credit Suisse wierzy w Chiny

opublikowano: 06-11-2019, 13:51

Szwajcarski gigant bankowy Credit Suisse jest optymistycznie nastawiony odnośnie długoterminowego wzrostu gospodarczego Państwa Środka. Dyrektor generalny instytucji, Tidjane Thiam widzi szczególnie szansę związaną ze zmianami w gospodarce, która staje bardziej ukierunkowana na konsumentów – co czyni ją „mniej wrażliwą” na handel.

Mamy bardzo pozytywne oczekiwania dotyczące Chin w dłuższej perspektywie - powiedział Thiam podczas konferencji Credit Suisse China Investment Conference w Shenzhen. Dodał, że instytucja uważa, że  fundamenty, które napędzają rozwój Chin od tylu lat, są nienaruszone.

Chiny, Sha Tou Jiao, Shenzhen
Zobacz więcej

Chiny, Sha Tou Jiao, Shenzhen fot. Bloomberg

Thiam wyjaśnił, że nastąpiło przejście z produkcyjnego modelu zorientowanego na eksport do gospodarki bardziej zorientowanej na konsumentów, opartej na rynku krajowym, która również będzie mniej wrażliwa na takie kwestie, jak handel.

Chiny aktualnie są w trakcie wojny handlowej z USA wywołanej przez administrację prezydenta Donalda Trumpa, w której obie strony nakładają na siebie wyższe stawki celne na towary warte miliardy dolarów. Podejmowane są przy tym negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia handlowego tzw. „fazy pierwszej”, które jeszcze nie zostało podpisane.

W obliczu napięć handlowych taryfy uderzyły w eksport Chin, a ich gospodarka coraz bardziej zaczęła hamować. Dynamika PKB w III kw. spadła poniżej poziomu 6 proc. PKB zaczął łapać mocniejszą zadyszkę od pierwszego kwartału 2018 r., kiedy rozpoczęła się wojna handlowa.

Zdaniem Credit Suisse, rozwijająca się chińska gospodarka krajowa przyczynia się bardziej do wzrostu niż eksport. W ostatnich miesiącach Pekin przedstawił również środki mające na celu zwiększenie konsumpcji, w tym wydłużenie godzin detalicznych, aby pomóc podnieść chińską „nocną gospodarkę”.

Według Thiama, sektor finansowy ma do odegrania „kluczową rolę” w transformacji gospodarki Chin.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy