CSR ma nieco do nadrobienia

opublikowano: 14-10-2014, 00:00

Partnerstwo w biznesie, wkład w kulturę, dbanie o środowisko. To tylko niektóre tendencje CSR dominujące w polskich firmach.

Coraz więcej polskich firm deklaruje chęć działania w myśl zasad zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

— Idea społecznej odpowiedzialności biznesu przestaje być tylko modą, a w obecnych realiach rynkowych staje się wręcz koniecznością — mówi Kinga Witek, dyrektor do spraw PR i marketingu w Gemini Parku Tarnów. Wybór działań CSR-owych musi być adekwatny do profilu działalności i możliwości finansowych firmy. W Polsce dominuje kilka tendencji, m.in. idea partnerstwa w biznesie (szeroko omawiana, choć wciąż słabo realizowana), troska o pracowników (ich zdrowie, rodziny oraz rozwój), dbanie o środowisko czy wspieranie świata kultury.

Rola partnerstwa

Jedna z idei CSR mówi o potrzebie partnerstwa w biznesie. Coraz mniej dziwi współpraca między różnymi firmami, jednak wciąż mało popularne są wspólne działania między sektorami. A takiej współpracy wymaga rozwiązywanie wielu problemów społecznych, np. wykluczenia, niedożywienia, bezpieczeństwa. Realizacja takich zadań zakłada zaangażowanie wielu stron, bo skala problemu wykracza poza możliwości jednego partnera. Pieniądze na rozwiązywanie takich problemów trzeba pozyskiwać z więcej niż jednej instytucji czy organizacji, które rozciągają się na różne sektory (prywatny, społeczny, publiczny).

— W wiele z tych działań włącza się biznes. Do korzyści dla firm z wdrażania współpracy międzysektorowej należą m.in. wzrost innowacyjności, niwelowanie luki w zasobach, rozproszenie ryzyka, budowanie wiarygodności i reputacji — mówi Mirella Panek- -Owsiańska, prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Ekologia i kultura

Postawa proekologiczna jest dziś właściwie warunkiem zaistnienia wielu firm na rynku. Świetnym przykładem jest rynek nieruchomości, na którym

informacja o tym, czy budynek spełnia wymagania certyfikatów ekologicznych jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje najemców. To nie wszystko. Przykładowo CSR w centrach handlowych zaczyna dotyczyć nie tylko dbania o środowisko, lecz także opieki nad nieletnimi klientami, czy wkładu w kulturę.

— Przy tarnowskim Gemini Parku powstała pierwsza w Europie placówka należąca do galerii handlowej, w której odbywa się wiele bezpłatnych zajęć muzycznych, tanecznych, językowych i sportowych dla dzieci i młodzieży. Odbywa się tam także cykl zajęć biznesowych, podczas których młodzież poznaje tajniki m.in. planowania imprez i ich budżetowania. Ponadto deweloper Gemini Holding, włącza swoje centra w wieleprzedsięwzięć kulturalnych, np. Gemini Park Tarnów stworzyło w swoich wnętrzach „Galerię w Galerii”, czyli platformę do prezentacji fotografii i malarstwa. Prowadzimy także wiele działań edukacyjnych, między innymi z dziedziny bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zainwestowaliśmy również w infrastrukturę otoczenia: drogi, parkingi, tereny zielone i sportowe, a obecnie trwają prace nad projektem placów zabaw i innych atrakcji dla dzieci — opowiada Kinga Witek.

Do nadrobienia

Choć w naszym kraju działania CSR stają się coraz bardziej powszechne, wciąż jednak jesteśmy nieco spóźnieni w stosunku do innych krajów. W Polsce zdecydowanie najwięcej uwagi poświęca się dyskusjom związanym z ekologią, tymczasem dla wielu przedsiębiorców jest to już oczywistość. Zainteresowania wymagają również inne kwestie.

— Wciąż widać u nas obszary, w których można poprawić jakość i strategię wdrażanych strategii. Nadal pokutuje u nas stereotyp, że duże organizacje nie wchodzą w partnerstwo z małymi. Widać też rosnący wkład zagranicznych przedsiębiorców w działania filantropijno-społecznościowe. W Polsce takie zaangażowanie wciąż jest małe — zauważa Jarosław Gośliński — redaktor naczelny portalu onkologicznego www.zwrotnikRaka.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane