CSR nie może być pustym hasłem

MAŁGORZATA SZLESZYŃSKA, kierownik ds. relacji korporacyjnych, instytucjonalnych i PR Ferrero Polska Commercial
opublikowano: 14-10-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA DODATKU FERRERO

Po pierwsze: pracownik. Bez dobrego traktowania pracowników i przestrzegania kodeksu pracy CSR to puste hasło. Grupa Ferrero jest obecna w Polsce od 1992 r. Pierwszy zakład powstał w warszawskim Wilanowie, kilka lat później Grupa zdecydowała o budowie fabryki w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Belsku Dużym.

Dla Ferrero najważniejszy jest człowiek. Grupa podejmuje wiele inicjatyw z dziedziny Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, które mają na celu zadbanie o godną pracę i płacę pracowników w każdym rejonie świata. Przykładami są choć ażby wdrożenie fair-trade i powołanie przedsiębiorstw społecznych Ferrero. W Polsce, Ferrero zainicjowało wiele kompleksowych programów, obejmujących działania na rzecz pracowników i ich rodzin, promocji zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Część tych działań, jak na przykład prywatna opieka lekarska, wstęp do obiektów sportowych, czy akcje na rzecz pracowników i ich rodzin, wykracza poza wymagania stawiane przez przepisy prawa. Co roku 80 dzieci pracowników zakładu oraz Business Unit w wieku od 7 do 13 lat ma możliwość wyjazdu na specjalnie dla nich zorganizowane kolonie letnie nad morze lub w góry. Ponadto, około 400 pracowników otrzymuje dofinansowanie z przeznaczeniem na wakacje — wysokość jest uzależniona od poziomu zarobków i liczby członków rodziny. Dzięki dofinansowaniu Ferrero wszyscy pracownicy mają możliwość zniżkowego zakupu kart członkowskich na siłownię, na basen w Grójcu, a także mają możliwość uczestnictwa w turniejach piłkarskich. Firma dofinansowuje częściowo zakup podręczników szkolnych dla dzieci pracowników, zależnie od poziomu zarobków i liczby członków rodziny.

Ferrero wspiera ponadto wiele przedsięwzięć, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy, a także promocja zdrowego trybu życia. Wszyscy pracownicy uczestniczą regularnie w szkoleniach z zakresu BHP i znaczenia profilaktyki, głównie z punktu widzenia codziennych obowiązków wykonywanych w fabryce. Dla Ferrero sprawą bardzo istotną jest dostęp do dodatkowych usług służby zdrowia, poza świadczonymi publicznie przez państwo. Pracownicy i ich rodziny mają zatem możliwość dodatkowego ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach. Mogą także korzystać z porad specjalisty od zdrowego trybu życia. Firma stale współpracuje z lekarzami specjalistami. Wykonywane są niezależne audyty BHP, których celem jest sprawdzenie warunków pracy na poszczególnych stanowiskach w zakładzie. Ferrero współpracuje również aktywnie z niezależnymi instytucjami, poszukując najlepszych rozwiązań i dobrych wzorców zapewniających maksimum bezpieczeństwa. Firma stale inwestuje w poprawę warunków pracy, np. poprzez zautomatyzowanie procesu pakowania kremu Nutella na palety, który wcześniej odbywał się ręcznie. Wszyscy pracownicy mają możliwość zgłaszania innowacyjnych pomysłów, poprzez specjalne skrzynki na pomysły. Wnioski te są regularnie przeglądane i dzielone na różne kategorie. Propozycje dotyczące kwestii zdrowia i bezpieczeństwa są wdrażane w pierwszej kolejności.

Od wielu lat Ferrero stale blisko współpracuje ze społecznością gminy Belsk Duży, z której wywodzi się większość pracowników fabryki. W latach 1996-97, we współpracy z urzędem gminy, została zbudowana np. oczyszczalnia ścieków. W latach kolejnych oczyszczalnia była modernizowana i rozbudowywana i również te inwestycje odbywały się na zasadzie współpracy finansowej i technicznej pomiędzy urzędem gminy a zakładem.

MATERIAŁ PARNERA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAŁGORZATA SZLESZYŃSKA, kierownik ds. relacji korporacyjnych, instytucjonalnych i PR Ferrero Polska Commercial

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane