CTL Logistics jedzie do Szwajcarii

ET
opublikowano: 14-06-2007, 00:00

Przewoźnik rusza na podbój rynku i na zakupy. Jeszcze nie wie, jak sfinansuje ekspansję.

Przewoźnik rusza na podbój rynku i na zakupy. Jeszcze nie wie, jak sfinansuje ekspansję.

CTL Logistics, największy w kraju prywatny przewoźnik kolejowy, zdecydowanie stawia na zagraniczne rynki. Już dzisiaj jest na nich obecny. Pociągi z logo CTL wożą towary z Węgier do Beneluksu, z Polski do Niemiec, do Austrii, za wschodnią i południową granicę. Jeszcze w tym roku chce wjechać do Szwajcarii, Rumunii i na Słowację. Być może już na początku 2008 r. jego pociągi dotrą do Francji.

Przewoźnik ma dwa pomysły na zagraniczną ekspansję. Przede wszystkim, w jednych krajach będzie ubiegał się o zezwolenia na przewozy towarowe na lokalnym rynku (np. w Niemczech). Tam, gdzie nie będzie to możliwe, założy spółki, które w miejscowych urzędach wystarają się o licencje kolejowe (scenariusz realizowany już w Rumunii). Jest jeszcze trzeci model: przejęcia.

— Rozważymy każdą okazję — mówi Jarosław Pawluk, prezes CTL Logistics.

Spółka prowadzi rozmowy z dwiema kolejarskimi firmami ze Śląska: PTK Holding w Zabrzu i PTKiGK w Rybniku, które szukają inwestora. Zastanawia się też nad złożeniem oferty kupna węgierskiego narodowego przewoźnika towarowego — MAV Cargo.

Plany CTL wymagają pieniędzy. Tylko na zakupy i remonty taboru spółka wyda przez trzy lata po 200 mln zł rocznie. Do tego dochodzą przejęcia. Skąd kapitał?

CTL od trzech miesięcy zastanawia się nad wejściem na giełdę. Jarosław Pawluk mówi, że choć trwają przygotowania, decyzja nie zapadła. Zarząd nie wyklucza innych rozwiązań, np. pozyskania inwestora. W grę wchodziłby raczej finansowy niż branżowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu