Cudzoziemców będziemy zatrudniać inaczej

opublikowano: 08-11-2017, 22:00

Od przyszłego roku istotnie zmienią się przepisy dotyczące przyjmowania do pracy obcokrajowców, szczególnie w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce.

W ubiegłym roku Polska wydała 1,3 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom (dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). To wynik rekordowy, ale wiele wskazuje na to, że w tym roku możemy zbliżyć się nawet do 2 mln. Żeby tak się stało, wystarczy utrzymać dotychczasowe tempo — w pierwszej połowie tego roku Polska wydała około 950 tys. oświadczeń. O nowe rekordy w kolejnych latach może być jednak ciężko, bo od 1 stycznia 2018 r. zasady zatrudniania pracowników zza granicy gruntownie się zmienią.

Urząd Pracy
Zobacz więcej

Urząd Pracy fot. WM, Puls Biznesu

Tytułem wstępu

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi to uproszczona forma, która daje możliwość zatrudnienia na okres 6 miesięcy (w ciągu kolejnych 12) bez uzyskiwania zezwolenia na pracę. Dotyczy cudzoziemców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, ale w praktyce korzystają z niej głównie ci ostatni (w 2016 r. Ukraińcom wydano 96 proc. wszystkich oświadczeń, a w pierwszej połowie 2017 r. — 95 proc.). Eksperci z Deloitte’a podkreślają jednak, że wydane oświadczenia dla cudzoziemców nie przekładają się na ich oficjalne zatrudnienie w Polsce w relacji jeden do jednego, bo część oświadczeń jest rejestrowana tylko po to, aby uzyskać wizę wjazdową do Polski i strefy Schengen. Dowodem jest chociażby liczba ubezpieczonych cudzoziemcóww ZUS. Na koniec 2016 r. było to około 300 tys., a po trzecim kwartale tego roku ponad 420 tys. Ubezpieczonych przybywa więc ostatnio bardzo szybko, ale w dalszym ciągu mają stosunkowo niewielki udział w liczbie zarejestrowanych oświadczeń i zezwoleń na pracę (po drugim kwartale tego roku — 36 proc.).

Ostrzejsze regulacje

Liczbę wydanych oświadczeń do liczby cudzoziemców rzeczywiście podejmujących u nas pracę zbliżyć ma znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od nowego roku wydanie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi ma być odpłatne, a pracodawca będzie musiał potwierdzić w urzędzie, że obcokrajowiec rzeczywiście podjął pracę. Powstanie także określony katalog sytuacji, które będą uprawniały urząd do odmowy rejestracji oświadczenia, „jeżeli z okoliczności będzie wynikało, że oświadczenie zostało złożone dla pozoru lub wykorzystane w innym celu niż wykonywanie pracy dla danego podmiotu” — podkreślają eksperci z Deloitte’a. Nowe przepisy zaostrzą także kary dla tych, którzy zatrudniają cudzoziemców nielegalnie. Górny limit grzywny dla pracodawcy wzrośnie aż sześciokrotnie — z 5 tys. zł obecnie do 30 tys.

— Jednocześnie zezwolenia na pracę oraz oświadczenia wydane w procedurze uproszczonej będą rejestrowane w systemach teleinformatycznych, do których dostęp będą miały m.in. służby kontrolujące legalność zatrudnienia i pobytu cudzoziemców. Groźba dotkliwszych sankcji związanych z niezgodnym z prawem zatrudnieniem cudzoziemców może ograniczyć szarą strefę i tym samym przełożyć się na dalszy wzrost zainteresowania legalnymi formami zatrudnienia cudzoziemców spoza UE w Polsce, zwłaszcza tymi bardziej długoterminowymi — mówi Marcin Grzesiak z Deloitte’a.

Nowa kategoria

Bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie nowego rodzaju zezwolenia na pracę, czyli zezwolenia na pracę sezonową. W odróżnieniu od oświadczeń będą mogli ubiegać się o nie obywatele wszystkich państw spoza UE. Te zezwolenia będą wydawane na okres maksymalnie dziewięciu miesięcy w roku kalendarzowym i tylko dla trzech sektorów — rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki. Co ważne, od tej pory te sektory nie będą mogły korzystać z procedury uproszczonej w postaci oświadczeń. Zmian w regulacjach dotyczących legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce od przyszłego roku może być więcej — tu prezentujemy tylko wybrane. Ale nawet tyle przykładów pozwala stwierdzić, że trzeba przygotować się na zmiany.

— Imigracja do Polski znajdzie się pod większą kontrolą państwa i urzędów, a pracodawcy, którzy korzystają z zatrudnienia cudzoziemców, muszą liczyć się z częstszymi niż dotychczas kontrolami służb sprawdzających legalność zatrudnienia i pobytu cudzoziemców — mówi Marcin Grzesiak. Większa kontrola pracodawców ma jednak służyć interesom cudzoziemców, a pośrednio także naszym.

— Nowe przepisy mają zmniejszyć szarą strefę i wpłynąć na poprawę jakości życia i pracy przyjeżdżających do Polski osób — dodaje Piotr Arak, ekspert z Deloitte’a. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu