Cyberprzestępcy coraz sprytniejsi

opublikowano: 31-08-2017, 22:00

Aż 9 na 10 firm nie uszczelnia luk w infrastrukturze IT, przez co stają się łatwym łupem dla hakerów.

Złośliwe oprogramowania wyposażone w automatyczne wykrywanie słabych punktów systemów IT stają się ulubioną bronią cyberprzestępców — donoszą twórcy raportu „Threat Report Q2 2017” przygotowanego przez Fortinet. Analitycy przekonują, że aż 90 proc. badanych przedsiębiorstw ma luki w zabezpieczeniach infrastruktury IT od trzech lat lub dłużej. Ponadto, według badania już 60 proc. ankietowanych firm systematycznie notowało ataki z wykorzystaniem programów samodzielnie poszukującychluk w zabezpieczeniach (tzw. expolity).

Okazuje się również, że tylko w drugim kwartale bieżącego roku eksperci Fortinet wykryli łącznie 184 mld ataków przy użyciu expolitów. Crackerzy (osoby zajmujące się łamaniem zabezpieczeń komputerowych) wysyłali ich w sieć średnio 1,8 mld dziennie.

Twórcy publikacji zaobserwowali również, że do 44 proc. ataków z wykorzystaniem pakietów oprogramowania poszukujących podatnych elementów systemów IT dochodziło w soboty i niedziele, co oznacza, że cyberprzestępcy prowadzący zautomatyzowane działania nie mają „wolnych weekendów”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu