Czytasz dzięki

Cyfrowe.mnw.art.pl: wirtualny spacer po Muzeum Narodowym

  • DI
opublikowano: 16-10-2020, 12:48

Od 15 października 2020 r. zabytki zgromadzone w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć bez wychodzenia z domu. Wartość inwestycji w nowy serwis przekracza 9,6 mln zł.

Kolekcja MNW liczy ponad 800 tysięcy obiektów. Ze względu na
ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną i konieczność zapewnienia dziełom
sztuki odpowiednich warunków przechowywania prezentowana jest zaledwie niewielka jej część.
– Przez dziesięciolecia zbiory zgromadzone w muzealnych
magazynach był dostępne jedynie dla wąskiej grupy badaczy. Technologie XXI wieku pozwalają pokazać je w wersji cyfrowej – mówi Kamila Hołubowicz, kierowniczka projektu Otwarte Narodowe, w którym powstał nowy portal Cyfrowe MNW.
Pierwszą odsłonę serwisu uruchomiono w 2011 r.: pierwotnie był to jedynie prosty katalog umożliwiający wykonanie kwerendy. Nowe Cyfrowe MNW proponuje internautom o wiele więcej
możliwości, m.in. pobieranie reprodukcji cyfrowych w wysokiej rozdzielczości oraz zapisywanie kadrów zdjęć. Użytkownik może przeszukiwać zbiory na osi czasu lub obejrzeć wybrane arcydzieła. Serwis jest spersonalizowany: można założyć własny profil i zapisywać wcześniejsze wyszukiwania. Cyfrowe MNW ułatwi kontakt ze światowym dziedzictwem kulturowym także turystom zagranicznym: jest dostępny w języku polskim i angielskim. Serwis działa również w wersji mobilnej i jest dostosowany do potrzeb osób niewidomych, słabo widzących i niesłyszących. Zamieszczono w nim także materiały w polskim języku migowym.

Nowy portal Cyfrowe MNW oferuje również wirtualne, tematyczne ścieżki zwiedzania, materiały audiowizualne oraz karty edukacyjne – dla tych, którzy pragną poszerzyć wiedzę na temat dzieł sztuki. Serwis ułatwi również zaplanowanie wizyty w warszawskim muzeum: pozwoli sprawdzić, czy poszukiwany obiekt znajduje się obecnie na ekspozycji i gdzie dokładnie można go znaleźć.
– Nie da się niczym zastąpić bezpośredniego, osobistego kontaktu z dziełem sztuki, dlatego podstawową działalnością muzeów długo pozostanie stacjonarne udostępnianie zbiorów. Prezentowanie ich w internecie jest jednak cennym poszerzeniem oferty naszego
muzeum. Nowe Cyfrowe MNW ułatwi pracę badaczom i pozwoli zapoznać się z naszą kolekcją internautom z całego świata. Mam nadzieję, że w przyszłości przyczyni się również do zwiększenia frekwencji. O tym, że warto inwestować w nowe technologie w muzealnictwie, przekonujemy się także podczas epidemii koronawirusa – mówi p.o. dyrektora MNW dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ.

Na portalu fotografiom dzieł sztuki towarzyszą informacje na temat warunków ich wykorzystania, w tym praw autorskich. Wizerunki obiektów znajdujących się w domenie publicznej (gdy od śmierci twórcy minęło co najmniej 70 lat) można pobierać, przerabiać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń, również komercyjnie. Reprodukcje zamieszczone na portalu Cyfrowe MNW mogą posłużyć do wykonania własnych gadżetów – kubków, koszulek, toreb itd.
– Nowe Cyfrowe MNW to też zupełnie nowa jakość fotografii. Jednym z elementów projektu była budowa nowoczesnego pawilonu fotograficznego. Sprzęt najnowszej generacji pozwala na wykonywanie zdjęć dzieł sztuki na najwyższym możliwym poziomie – podkreśla Karolina Tabak, kierownik działu digitalizacji i dokumentacji wizualnej MNW.

Realizacja projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”, w którego ramach powstał nowy portal Cyfrowe MNW, była możliwa dzięki podpisanej w styczniu 2018 r. umowie między Muzeum Narodowym w Warszawie a Centrum Projektów Polska Cyfrowa o dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Ponad 7 mln zł zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt dofinansowało również Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego (1,3 mln zł). Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 9,6 mln zł.

Autor na zdjęcia na stronie głównej: Adam Oleksiak_MNW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane