Cyfrowy Polsat bije kwartalne rekordy...

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 15-05-2008, 00:00

Inwestorzy dobrze przyjęli wyniki Cyfrowego Polsatu. W tym roku przyrost abonentów może wyhamować, lecz spółka obiecuje dobre wyniki.

…choć nie liczy na hossę przed EURO 2008

Inwestorzy dobrze przyjęli wyniki Cyfrowego Polsatu. W tym roku przyrost abonentów może wyhamować, lecz spółka obiecuje dobre wyniki.

Inwestorzy dobrze odebrali wyniki finansowe Cyfrowego Polsatu z pierwszego kwartału. Kurs wzrósł o 3,5 proc., do 13,45 zł. Spółka, która niedawno zadebiutowała na giełdzie, też cieszy się z uzyskanego rezultatu.

— To był najlepszy kwartał w naszej historii pod względem wyników finansowych — mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.

Zdrowe dane

Przychody wyniosły 249 mln zł i wzrosły o 37 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 83 mln zł z 44 mln zł w pierwszym kwartale 2007 r. EBITDA wzrosła o 83 proc., do 88,7 mln zł. Zysk netto podwoił się rok do roku — do 64 mln zł. Marża EBITDA wyniosła 36 proc. wobec 27 proc. rok wcześniej. Spadł wskaźnik ARPU, czyli średni miesięczny przychód na abonenta —w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 33,8 zł, w porównaniu z 34,4 zł rok wcześniej. Wskaźnik odpływu abonentów churn wzrósł o 0,9 pkt proc. do 1,8 proc. Spółka tłumaczy to czysto technicznymi zmianami w systemie odłączania abonentów.

— W pierwszym kwartale rosła baza abonentów. To przekłada się na wzrost przychodów i rentowności — mówi Maciej Gruber, członek zarządu do spraw finansowych.

Cyfrowy Polsat pozyskał w pierwszym kwartale 119 tys. abonentów, a w ciągu roku — 720 tys. Ma ich teraz 2,2 mln.

Ostrożne wypowiedzi

W tym roku Cyfrowy Polsat będzie mógł przyciągnąć klientów transmisją EURO 2008. Ale spółka nie nastawia się, że dzięki temu przyrost bazy abonenckiej będzie rósł szybciej niż w ubiegłym roku.

— Nie nastawiamy się na jednorazowe wydarzenia, ale staramy się pozyskiwać abonentów, którzy pozostaną u nas dłużej. Rynek powoli się nasyca, więc szacuję, że w tym roku pozyskamy nieco mniej abonentów niż w roku ubiegłym — mówi Dominik Libicki.

Cyfrowy Polsat nie podaje prognoz, choć obiecuje, że zacznie prognozować wyniki od drugiego półrocza.

— Mogę jedynie powiedzieć, że oczekujemy kontynuacji pozytywnych trendów finansowych — mówi Dominik Libicki.

Cyfrowy Polsat od dwóch lat przymierza się do startu jako wirtualny operator telefonii komórkowej. Czeka już tylko na połączenie z siecią Polkomtel i PTK Centertel, przeprowadza już testy na grupie tysiąca abonentów platformy.

— Wystartujemy jak tylko zakończą się testy i uzyskamy połączenie sieci. To kwestia tygodni — zapowiada prezes Cyfrowego Polsatu.

W pierwszym kwartale spółka zainwestowała 7,7 mln zł w rozwój wirtualnego operatora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cyfrowy Polsat bije kwartalne rekordy...