Czytasz dzięki

Cykl o funduszach norweskich

opublikowano: 07-01-2020, 22:00

PARP przeprowadzi serię spotkań z przedstawicielami biznesu na temat finansowania zielonych technologii.

Jeszcze w styczniu przedsiębiorcy będą mogli starać się o pieniądze z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Natomiast od środy ruszy cykl pięciu szkoleń Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), podczas których uczestnicy poznają wymogi ubiegania się o fundusze norweskie. Pierwsze spotkanie zaplanowano w Katowicach, kolejne odbędą się we Wrocławiu, w Warszawie, Gdańsku i Rzeszowie.

Granty norweskie pomogą firmom znad Wisły inwestować m.in. w zielone technologie. Efektem projektów powinno być ograniczenie zużycia energii, surowców i emisji dwutlenku węgla. W puli jest 50 mln EUR. Nie zabraknie też pieniędzy na innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych oraz związane z poprawą jakości życia. Budżet konkursów wynosi odpowiednio 10 mln EUR i 18,7 mln EUR. Warto podkreślić, że technologie powinny być nowe przynajmniej na poziomie firmy. Mile widziane będą jednak innowacje w skali rynku.

Granty norweskie sfinansują też koszty inwestycji. Będą mogły pokryć do 70 proc. wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia i wynosić nawet 2 mln EUR.

PARP wyodrębniła także tzw. fundusz małych grantów. Każda przedsiębiorcza kobieta będzie mogła zdobyć do 200 tys. EUR. Projekty powinny dotyczyć opracowania lub wdrożenia innowacji w sektorze zielonych technologii, związanych z tzw. niebieskim wzrostem i poprawą jakości życia. Dotacje wesprą również przedsięwzięcia dotyczące zakupu usług mentoringowych.

Budżet programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” wynosi 100 mln EUR.

Szczegółowy harmonogram szkoleń z ekspertami PARP można znaleźć na stronie www.parp.gov.pl.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy