Cykl redukcji stóp jest "bliżej końca"-Rosati

25-03-2002, 17:41

WARSZAWA (Reuters) - Cykl redukcji stóp procentowych, które zostały obniżone od lutego 2001 roku niemal o połowę, jest już "bliżej końca", powiedział w poniedziałek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Dariusz Rosati.

"Jesteśmy już bliżej końca tej serii obniżek (stóp)" - powiedział w wywiadzie dla Reutera Rosati, postrzegany przez rynek w RPP jako zwolennik łagodzenia polityki monetarnej.

Główna stopa rynkowa wynosi obecnie 10 procent, a ostatnia redukcja nastąpiła w styczniu 2002 roku. Co do tego, czy na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu RPP znów zdecyduje się na obniżkę, zdania są podzielone.

"Z każdą obniżką zbliżamy się do granicy, poniżej której stopy nie powinny spaść. Nie wiem czy ta granica to osiem, dziewięć, 10, czy siedem procent, ale pewna granica istnieje" - powiedział w poniedziałek Rosati.

Wpływowy członek RPP powiedział też, że ocenia iż inflacja może w maju spaść do poniżej trzech procent z 3,5 procent w lutym. Jego zdaniem w czwartym kwartale 2002 roku wskaźnik ten może wynieść 4,0-4,5 procent.

Rosati uważa również, że złoty może w ciągu trzech najbliższych miesięcy lekko się osłabić z powodu gorszych danych na temat deficytu na rachunku obrotów bieżących.

Członek RPP szacuje też, że wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) w 2002 roku może wynieść 2,0-2,5 procent wobec założonych przez rząd 1,0 procent i 1,1 procent w roku minionym.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Cykl redukcji stóp jest "bliżej końca"-Rosati