Cypr i Malta są już w strefie euro

DI, PAP
opublikowano: 01-01-2008, 09:12

Od 1 stycznia 2008 r. dwa wyspiarskie kraje, Cypr i  Malta weszły do strefy euro. W 2009 roku w ich ślady chce iść Słowacja.

Cypryjski funt będzie wymieniony po kursie 1,71 euro, zaś maltańska lira - 2,33 euro. Komisja Europejska dobrze oceniła stan przygotowań Cypru i Malty, które weszły do UE, podobnie jak Polska, 1 maja 2004 roku.

"Malta i Cypr przyjmą euro mniej niż cztery lata po swoim wstąpieniu do Unii Europejskiej. To coś, z czego Cypryjczycy i Maltańczycy mogą być dumni" - mówił niedawno unijny komisarz ds. walutowych i gospodarczych Joaquin Almunia.

Na liczący 779 tys. mieszkańców Cypr dotarły już z fińskiej mennicy państwowej zamówione tam cypryjskie monety euro. W sumie to 395 mln sztuk bilonu wartości nieco ponad 100 mln euro.

Od października w skarbcu banku narodowego jest też odpowiednia ilość banknotów - 60 mln sztuk wartości 1,2 mld euro. W przeciwieństwie do monet, za których produkcję odpowiadają poszczególne kraje, banknoty euro są jednakowe w całej strefie euro. Na Cypr trafiły z istniejących, unijnych zapasów.

Bank narodowy zaopatrzył w nowe banknoty i monety banki komercyjne, na które 1 stycznia spadnie ciężar wymiany funta cypryjskiego w kieszeniach i portfelach mieszkańców. Władze szacują, że przed 1 stycznia będą one dysponować 80 proc. potrzebnych cypryjskiej gospodarce banknotów i 64 proc. monet. Już od kilku tygodni wymieniają one gotówkę sklepom i punktom usługowym, tak by od 1 stycznia reszta wydawana była tylko w euro.

Od 3 grudnia wszyscy Cypryjczycy mogli "kupować" małe "próbki" nowej waluty, złożone z banknotów i monet wartości 17,09 euro. W sumie przygotowano 250 tys. takich zestawów.

Jedną z najtrudniejszych operacji będzie zaopatrzenie istniejących w kraju 550 bankomatów i przestawienie ich z funtów na euro. Planuje się, że do godz. 1.00 w noc sylwestrową gotowych będzie 70 proc. maszyn; reszta - do wieczora 1 stycznia.

Z sondażu Eurobarometru wynika, że dwie trzecie Cypryjczyków uważa się za dobrze poinformowanych w sprawie przejścia na euro, niemniej prawie trzy czwarte obawia się związanego z tym wzrostu cen. By rozwiać niepokoje, rząd przedsięwziął kampanię informacyjną, ponadto namówił ponad 7 tys. przedsiębiorstw i instytucji do podpisania kodeksu fair-play dotyczącego cen.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przyjęcie wspólnej waluty będzie mniej skomplikowane na Malcie, która z niespełna 408 tys. mieszkańców jest najmniejszym krajem UE. Bank centralny oszacował, że w celu zastąpienia liry potrzebuje 41,4 mln banknotów (wartości 799 mln euro) i 140 mln monet wartości niecałych 40 mln euro. Według planów, do końca roku do banków komercyjnych trafi ponad 90 proc. banknotów i 70 proc. monet.

Dla małego sektora bankowego nie lada wyczynem będzie wycofanie z obiegu dotychczasowych banknotów (37 mln sztuk) i monet (128 mln). Dlatego maltańskie władze od kilku miesięcy zachęcały obywateli, by oddawali do banków schowane w szufladach pieniądze, których jest niespodziewanie dużo w tak małym kraju.

Podobnie jak Cypryjczycy, także Maltańczycy obawiają się, że sklepy i przedsiębiorstwa wykorzystają przejście na euro do podwyżek cen. Takie obawy ma trzy czwarte mieszkańców Malty.

1 stycznia 2008 roku nastąpi drugie rozszerzenie strefy euro od jej powstania w 2002 roku. Pierwsze rozszerzenie nastąpiło nastąpiło 1 stycznia 2007 roku, kiedy to dwunastki krajów "starej Unii" (poza pozostały Wielka Brytania, Szwecja i Dania) dołaczyła Słowenia, jako pierwszy reprezentant nowych krajów członkowskich.

Po przyjęciu wspólnej waluty przez Cypr i Maltę, strefa euro będzie liczyć 15 krajów i 320 mln obywateli. W 2009 roku do strefy wejdzie prawdopodobnie Słowacja, gdzie w wielu miejscach już można płacić w euro i gdzie od dawna gotowe są wzory słowackich monet euro (na rewersach godło kraju, zamek w Bratysławie i narodowa słowacka góra Krywań w Tatrach Wysokich). Reszta nowych krajów członkowskich - jak wynika z ich mniej lub bardziej konkretnych deklaracji - chce przyjąć wspólną walutę do 2013 roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane