Cypr kusi amatorów nieruchomości

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 27-03-2013, 00:00

Są pierwsze symptomy spadku cen apartamentów i domów na dotkniętej kryzysem wyspie

Wyspa Afrodyty wciąż uchodzi za jedno z atrakcyjniejszych miejsc do zamieszkania na stałe lub czasowo. Kusi 330 słonecznymi dniami w roku, przyjaznym klimatem, stylem życia i urodą. Dotychczas jej atutem była również stabilna sytuacja polityczno- gospodarcza i korzystny system podatkowy. Teraz sytuacja się zmieniła, ale nie wszystkich inwestorów to martwi. Są tacy, którzy liczą na zmniejszenie popytu na cypryjskie nieruchomości i spadek ich cen.

Zobacz więcej

CYPR KUSI: Warunki klimatyczne sprzyjają, a ceny nieruchomości spadają. [FOT. BLOOMBERG]

Zbędna panika

Cypryjczycy też są spokojni. Wiedzą, że jest ciężko, ale wierzą, że to sytuacja przejściowa. Duże nadzieje pokładają w podmorskich złożach gazu ziemnego u południowych wybrzeży, które amerykańska firma Noble Energy oszacowała po próbnych wierceniach na 140-230 mld m sześc. Dzięki nim Cypr miałby szansę stać się jednym z największych eksporterów gazu dla państw europejskich, a prace przy nich mogłyby zwiększyć zapotrzebowanie na kupno i wynajem nieruchomości. W perspektywie roku ruchy cen nie są pewne, ale w dłuższym czasie hossa wydaje się być bardzo prawdopodobna. Inwestycja może więc przynieść realne zyski. O atrakcyjności Cypru dla Polaków świadczy też wzrost kursów lotniczych na wyspę. Uruchamiają je kolejne linie lotnicze w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku i Rzeszowie. Można z nich dolecieć do Larnaki lub Pafos. Lot trwa od 2,5 do 3 godzin, a bilety można kupić w promocji już za niespełna 500 zł. Raj jest więc w zasięgu ręki.

Na wyspie jak w Polsce

Mieszkańcy państw unijnych mają prawo do pełnej własności domu lub apartamentu. Kupno nieruchomości na Cyprze nie rodzi więc problemów poza potrzebną na ten cel gotówką. Choć i ta ostatnia nie jest niezbędna, ponieważ wyspecjalizowane biura nieruchomości pomogą nie tylko w znalezieniu atrakcyjnej nieruchomości i załatwieniu formalności, ale również w pozyskaniu kredytu na nawet 80 proc. jej wartości. Kupioną nieruchomość można wykorzystywać samemu lub przekazać do wynajmu i zarządzania. W drugim przypadku apartament lub dom na Cyprze i tak będzie do dyspozycji właściciela przez trzy tygodnie w roku. Zwrot z wynajmu nie jest wysoki, bo wynosi około 5 proc. rocznie, ale będzie gwarantowany. Ceny mieszkań zaczynają się już od 70 tys. EUR. Są to najbardziej poszukiwane apartamenty dwupokojowe o powierzchni około 50 mkw.

Ważne formalności

Zainteresowani rynkiem pierwotnym muszą się liczyć z tym, że wielu deweloperów wymaga wpłacenia opłaty rezerwacyjnej, która wynosi około 5 tys. EUR. Dopiero po tym przygotuje umowę, w której będą wyszczególnione kolejne raty. Warto więc mieć prawnika, który będzie ten proces nadzorował. Dopiero po wpłaceniu 30 proc. wartości nieruchomości umowa trafi do biura ewidencji gruntów. Ostatnią ratę trzeba wpłacić na zakończenie budowy. Zainteresowani kupnem kilku nieruchomości muszą mieć pozwolenie na pobyt czasowy lub stały. Aby je uzyskać, muszą założyć konto w cypryjskim banku (co dzisiaj może negatywnie się kojarzyć) i dostarczyć kopię umowy kupna nieruchomości. W zamian dostaną pozwolenie na pobyt na wyspie od roku do czterech lat. Chętni na pobyt stały muszą dodatkowo złożyć dokumenty potwierdzające, że ich roczne zarobki wynoszą co najmniej 9,6 tys. EUR. Na każdą z osób na utrzymaniu trzeba zarabiać dodatkowe 4,6 tys. EUR rocznie. Formalności te trzeba załatwić, bo tylko wtedy otrzyma się akt własności.

Droższy dom, wyższy podatek

Warto szukać deweloperów, którzy uzyskali pozwolenie na budowę przed wejściemCypru do Unii Europejskiej, a więc przed 2004 r. Dzięki temu można będzie uniknąć płacenia VAT. Wynosi on teoretycznie 17 proc., ale dla klientów kupujących pierwszą nieruchomość spada do około 5 proc. Kosztem jest również akt własności. Dla nieruchomości tańszej niż 85,4 tys. EUR opłata wynosi 3 proc. wartości nieruchomości. Za droższą, ale nieprzekraczającą 170,9 tys. EUR, trzeba będzie zapłacić 5 proc. Największe koszty generują największe nieruchomości — 8 proc. Dotyczy to również rocznego podatku, ale w tym przypadku nie przekracza on 1 proc., a za nieruchomości kosztujące poniżej 120 tys. EUR nie płaci się go w ogóle. W ciągu 30 dni od zawarcia transakcji trzeba zapłacić opłatę skarbową, która wynosi 1,5 EUR za każdy 1 tys. EUR transakcji, do 170,9 EUR i 2 EUR za każdy tysiąc powyżej tego progu.

3 PYTANIA DO PAULINY BENDY, menedżera ds. nowych Inwestycji w firmie Emmerson

Zainteresowanie już wzrosło

1 Czy ostatnie wydarzenia na Cyprze wpłynęły na zainteresowanie nieruchomościami na wyspie?

Zainteresowanie zdecydowanie wzrosło. Zgłasza się do nas coraz więcej klientów, którzy mają nadzieję, że ceny będą spadać. Odbieram po kilka telefonów dziennie, mimo że nie prowadzimy żadnej kampanii reklamowej. Okazało się, że reklamą są same wydarzenia. Rynkowi sprzyja też uruchamianie kolejnych połączeń przez tanie linie lotnicze.

2 Będzie więc taniej?

Ceny już są niskie. Na Cyprze jest tak jak wszędzie — w pierwszej kolejności tanieją nieruchomości położone w najmniej atrakcyjnych miejscach, a te najbardziej pożądane trzymają ceny. Studio w atrakcyjnym budynku postawionym na plaży może kosztować 150-170 tys. EUR, a z dala od atrakcji tylko 60 tys. EUR. Spadki nie są też tak duże jak np. w Hiszpanii. Na Cyprze buduje się na sprzedaż 3-4 tys. mieszkań rocznie. Tyle się też sprzedaje, nie ma więc nadpodaży.

3 O czym przesądza atrakcyjność inwestycji w nieruchomości na Cyprze?

Cypr jest bardzo płynnym rynkiem. Nie ma problemu ze sprzedażą nieruchomości, jeżeli zajdzie taka potrzeba. To w dużym stopniu przesądza o dobrej inwestycji. Najpewniejsze są nieruchomości położone blisko morza, choć dla mieszkańców innych krajów, np. skandynawskich, znacznie ważniejszy od bliskości wody jest widok. Zawsze pożądane są atrakcje turystyczne w pobliżu, sklepy, restauracje itp.

Apartamenty na Cyprze również w promocji

SEAVIEW RESORT Bogaz

Apartamenty z widokiem na miasteczko rybackie, morze i góry, liczba pokoi: 2-3 W kompleksie 8 basenów, restauracja, ogrody, las Plaża 700 m od kompleksu, lotnisko w Larnace ok. 45 min. jazdy samochodem; w planach SPA i korty tenisowe

Cena 43,9 tys. GBP (216 tys. zł)

PISSOURI VINES 1 między Pafos a Limassol

Apartamenty położone w ogrodach, w pobliżu lasu; liczba pokoi: 2-3 (59-70 m²) W kompleksie 2 baseny

Ceny wynosiły od 114,2 tys.EUR do 148 tys. EUR, teraz spadły do 82,5-102,3 tys. EUR (344-431 tys. zł)

PISSOURI VINES 4 Pissouri

Apartament, liczba pokoi: 3 W kompleksie plaża, białe klify, winnice, basen, brodzik dla dzieci, pergole; lotnisko oddalone od kompleksu o ok. 10 min jazdy samochodem Cena 99,95 tys. EUR (420 tys. zł)

PISSOURI VINES 5 Pissouri

Apartament z widokiem na morze, góry i basen, liczba pokoi: 3

Ceny wynosiły od 146,1 tys.EUR do 150,4 tys. EUR, teraz spadły do 102,3-105,3 tys. EUR (430-440 tys. zł)

MONAGROULLI HILLS Limassol

Willa, liczba pokoi: 4 Kompleks z widokiem na południowe wybrzeże i basenem. Wokół plaże, restauracje winnice i ośrodek narciarski w górach Trodos. W pobliżu sklepy, hotele i wielo-językowe przedszkole; lotnisko w Larnace oddalone o ok. 25 min jazdy samochodem

Ceny wynosiły od 394 tys. EUR do 315,7 tys. EUR, teraz spadły do 315-343,8 tys. EUR (1,3-1,4 mln zł)

Źródło: www.nieruchomoscizagranica.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu