"Cypryjska katastrofa może się zdarzyć wszędzie"

KŁ, CNBC
03-04-2013, 08:37

Cypryjska katastrofa bankowa może powtórzyć się w Stanach Zjednoczonych albo w innym miejscu na świecie, ostrzega w rozmowie z CNBC Marc Faber, słynny wydawca raportu Gloom, Boom & Doom.

Marc Faber, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Marc Faber, fot. Bloomberg

- To może wydarzyć się gdziekolwiek na świecie, w Zachodnich demokracjach, ponieważ tu jest więcej ludzi głosujących, by żyć, niż ludzi pracujących, by żyć – powiedział.

Dlatego bogate Stany Zjednoczone powinny „przygotować się na utratę 20-30 proc.”

- Gdy się patrzy na to co wydarzyło się na Cyprze… ludzie z pieniędzmi utracą część swojego bogactwa albo poprzez konfiskatę albo przez podwyższenie opodatkowania – dodał.

Pomimo, że rynki akcji osiągają historyczne szczyty, Faber jest „bardzo ostrożny” odnośnie rynku USA.

- To co mnie naprawdę martwi to fakt, że większość rynków zagranicznych od stycznia bardzo źle wypada – rynki wschodzące spadły o 10 proc., a europejskie wypadają gorzej od amerykańskiego. Innymi słowy, można ugrać cos tylko w USA. Ostatnim razem, gdy tak było… skończyło się źle. Jestem zatem bardzo ostrożny wobec amerykańskiego rynku. Równie dobrze po wzrostach od lata może nastąpić krach – ostrzegł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "Cypryjska katastrofa może się zdarzyć wszędzie"