Czarne chmury nad budownictwem

opublikowano: 12-08-2018, 22:00

Żadna z pięciu spółek budowlanych, monitorowanych przez DM BOŚ, nie zasłużyła na rekomendację „kupuj”. Ale przełom może być blisko.

Od początku roku WIG- Budownictwo spadł o jedną czwartą, a największy podmiot w giełdowej branży — Budimex — stracił na wartości ponad 40 proc. Nie może być jednak inaczej, bo z zyskami spółki mają ewidentnie problem. Budimex zanotował w drugim kwartale spadek zysku o 41 proc., w tym w segmencie budowlanym o 50 proc. (firma para się też deweloperką). To tylko preludium przed raportami innych firm, które — według Macieja Wewiórskiego, analityka DM BOŚ — również zanotują niższy wynik niż przed rokiem, z uwagi na znaczący wzrost cen materiałów budowlanych i rosnące koszty pracy oraz brak właściwej indeksacji cen w odniesieniu do podpisanych już umów.

— Brak właściwej indeksacji cen przez strony umów przesuwa ciężar ryzyka na barki głównych wykonawców i podwykonawców. Firmy negocjują indeksację wynagrodzenia z inwestorami, by zrekompensować straty wynikające ze wzrostu cen podstawowego asortymentu. Brak szybkiego dostosowania modelu waloryzacji przyczyni się do dalszego pogorszenia rentowności sektora i niewykluczone, że całą branżę pogrążą straty, podobnie jak w 2012 r., kiedy dramatycznie rosła liczba upadłości w sektorze — uważa Maciej Wewiórski.

W najczarniejszym scenariuszu może dojść też do tego, że rodzime firmy nie będą w stanie kończyć na czas inwestycji i będą obciążane karami umownymi przez inwestorów. Powodem mógłby być odpływ siły roboczej z Polski do Europy Zachodniej. Ale jest też nutka optymizmu.

— W obecnej chwili trudno przewidzieć dokładnie, kiedy warunki rynkowe zmienią się na lepsze i wyniki branży budowlanej się poprawią, aczkolwiek dostrzegamy pierwsze oznaki sugerujące, że może to nastąpić już w przyszłym roku, gdyż oceniamy oferty składane przez spółki w przetargach jako znacząco (nawet o 60 proc.) przekraczające budżety inwestorów — dodaje Maciej Wewiórski.

Jego zdaniem, obecnie żadna z pięciu spółek budowlanych, które monitoruje — Budimex, Elektrobudowa, Erbud, Trakcja i Unibep — nie zasługuje na więcej niż rekomendację „trzymaj”. Raport, wydany przez analityka 3 sierpnia o godz. 8.20, dostępny jest na stronie pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu