Czarne chmury nadciągają nad rynek hipotek

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 29-11-2011, 00:00

Spadek liczby kredytów hipotecznych to pierwszy rezultat ograniczenia programu Rodzina na swoim i wprowadzania zapisów Rekomendacji SIII

Jak wynika z raportu Amron — Sarfin opublikowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP), w minionym kwartale udzielono 59 571 kredytów o wartości 12,8 mld zł — o 4 proc. mniej niż w II kw. 2011 r., w którym kredytobiorcy zaciągnęli 62 197 pożyczek na łączną kwotę ponad 13,3 mld zł. Efekty nowych regulacji są zatem odczuwalne szybciej, niż się spodziewano.

— Spełnił się mało optymistyczny scenariusz. Wprowadzenie Rekomendacji SIII przy jednoczesnej likwidacji programu rządowych dopłat do kredytów, a także niepewność na rynkach zahamowały akcję kredytową. W kolejnych miesiącach negatywne efekty mogą się jeszcze pogłębiać, bo Polacy będą odkładali decyzje o zakupie mieszkań — prognozuje Jacek Furga, przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości Związku Banków Polskich, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Panowanie złotego

Najwięcej kredytów hipotecznych nadal zaciągano w złotówkach — stanowiły one 78,4 proc. wszystkich pożyczek. Minimalnie spadł udział kredytów w euro — do 11,8 proc. w porównaniu do 14,1 proc. w drugim kwartale i nieznacznie wzrósł odsetek kredytów we franku szwajcarskim — do 9,8 proc. w porównaniu do 7,5 proc. w poprzednim kwartale. Nadal najwięcej osób — 31,36 proc. — zaciąga kredyty od 100 do 200 tys. zł, na drugim miejscu znalazły się pożyczki do 100 tys. zł (23,44 proc.), a na trzecim te w granicach 200- 300 tys. zł (20,21 proc.). Najmniej, bo zaledwie 0,82 proc. zaciągniętych kredytów, stanowiły te powyżej 1 mln zł. Pokazuje to, że osoby, które decydują się na kredyt hipoteczny, zadłużają się na niewielkie kwoty — co może wynikać zarówno z ograniczonej zdolności kredytowej, jak i niechęci do dużego ryzyka.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Wyraźnie obserwujemy konsekwencje wzrostu niepewności na rynku i skutki wprowadzonych zmian regulacyjnych. Można się spodziewać, że te negatywne efekty będą jeszcze bardziej wpływać na sytuację na rynku mieszkaniowym w nadchodzących miesiącach. W związku z tym konieczne jest przygotowanie programu zachęcającego do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe oraz programu wspierania budownictwa mieszkaniowego. Bez tych działań wielu Polaków będzie zmuszonych na wiele lat zrezygnować z planów kupna lub remontu własnego lokum — ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Trudne wyzwania

W III kw. 2011 r. spadła liczba kredytów o poziomie LtV (wskaźnik określający wysokość pożyczki bankowej w stosunku do wartości nieruchomości, która jest kredytowana) powyżej 80 proc., stanowiły one niewiele ponad 50 proc. wszystkich pożyczek. Jednocześnie wzrosła liczba pożyczek z LtV na poziomie 50-80 proc.

— Musimy się liczyć z tym, że w najbliższym czasie instytucje nadzorujące system bankowy wiele uwagi będą poświęcały zasadom obliczania współczynnika DTI, czyli wielkości zadłużenia w stosunku do zarobków, oraz wskaźnika LtV — zapowiada Krzysztof Pietraszkiewicz.

Na podstawie słabszych, niż oczekiwano, wyników w trzecim kwartale trudno oceniać, czy kredytobiorcy i banki będą chcieli wykorzystać ostatnie tygodnie roku, by podjąć decyzję o zakupie mieszkań i zaciągnięciu kredytów przed wejściem w życie pełnych zapisów Rekomendacji SIII. Jeśli jednak załamanie z minionego kwartału będzie się utrzymywać, to powtórzenie ubiegłorocznej liczby i wartości udzielonych kredytów hipotecznych będzie trudne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane