Czarny koń z BZ WBK bije poprzednika

KZ
11-02-2008, 00:00

Specjaliści oceniają jakość spółki głównie przez pryzmat kompetencji jej zarządu. Dlatego nie dziwi, że podium w tej kategorii to dobrzy znajomi z czołówki ogólnego zestawienia „Giełdowej Spółki Roku 2007”. Pierwsze miejsce zajął zarząd BZ WBK, kierowany przez Mateusza Morawieckiego. Minimalnie wyprzedził on władze ING Banku Śląskiego i TVN.

Gdy w marcu ubiegłego roku Mateusz Morawiecki otrzymał nominację rady nadzorczej banku i zastąpił na tym stanowisku (formalnie od 1 maja) Jacka Ksenia, analitycy nie kryli zdziwienia. Młody menedżer nie był wymieniany w ścisłym gronie faworytów, które tworzyły osoby mające dużo dłuższy staż w branży. Reakcja inwestorów na zwycięstwo czarnego konia była jednak stonowana — kurs lekko wzrósł. Morawiecki zajmował się wcześniej w banku pionem odpowiedzialnym za bankowość elektroniczną, obsługę kart i zarządzaniem jakością.

Z nowym prezesem zarząd BZ WBK zebrał w 2007 r. dużo wyższe noty niż władze z 2006 r., na których czele stał Jacek Kseń. Mateusz Morawiecki przejdzie teraz test zaufania specjalistów. Warunki rynkowe stały się dla instytucji finansowych dużo bardziej wymagające niż w poprzednich dwóch-trzech latach. Zwłaszcza że BZ WBK czerpał do tej pory sporo profitów z części inwestycyjnej swojego portfela. W czołówce zestawienia z mniejszych spółek najwyższą pozycję — bo aż czwartą — zajął DM IDMSA.PL. To nagroda za duże zyski, wypracowane w trzech kwartałach 2007 r.

Na przeciwnym biegunie — wśród najgorszych — większych niespodzianek w zasadzie nie ma. Niemal w komplecie znalazły się tam zarządy firm w poważnych tarapatach finansowych. Były też takie, które nie spełniają pokładanych nadziei lub działają na tyle nieefektownie (i czasem nieefektywnie), że ich poczynania nie zostały dostrzeżone przez rynek. Z grona blue chipów najbliżej — i to też nie niespodzianka — znalazły się już niemal tradycyjnie PKO BP (160. miejsce) i TP (177.). Dość wysoko oceniono natomiast politycznych nominatów z KGHM (miejsce 40., duży awans, w ubiegłym roku 186.) i PKN Orlen (47.). Trzeba jednak podkreślić, że Orlen spadł z 5. miejsca w ubiegłym roku.

OKIEM PREZESA

Mateusz Morawiecki: Gra zespołowa to nasz sposób

Siłą Banku Zachodniego WBK jest kadra zarządzająca. Myślę nie tylko o zarządzie banku, ale także o władzach naszych spółek zależnych, dyrektorach jednostek, a nade wszystko o dyrektorach oddziałów. Stabilność kadry, jej bardzo dobre przygotowanie, doświadczenie, rozbudowany system motywacyjny i program szkoleń, a także niezamykanie się w wieży z kości słoniowej, codzienna bliska współpraca z ludźmi — to najważniejsze składowe wysokiej oceny, którą przedstawiciele rynku wystawili Grupie BZ WBK.

Stawiam duży nacisk na pracę zespołową, bo jestem przekonany, że to najskuteczniejszy sposób zarządzania, kreowania najnowocześniejszych i najlepszych rozwiązań. Kolejna tajemnica sukcesu tkwi w jasnym, precyzyjnie zdefiniowanym modelu przywództwa na wszystkich szczeblach organizacji. Nasi menedżerowie są dobrze przygotowani do stawiania swoim zespołom jasnych, bardzo ambitnych i mierzalnych celów oraz motywowania pracowników. Wszystko to każe mi być optymistą. Jestem przekonany, że konkurencję na rynku bankowym wygrają te instytucje, które mają najlepszą kadrę zarządzającą.

prezes Banku Zachodniego WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Czarny koń z BZ WBK bije poprzednika