Czas na odbicie surowców rolnych

W sierpniu specjaliści ankietowani przez „PB” spodziewają się wzrostu cen surowców rolnych i pogłębienia przeceny ropy naftowej

Lipiec był dla surowców najgorszym miesiącem od dwóch lat. Indeks S&P GSCI stracił 4,8 proc., a najgorzej zachowywały się notowania płodów rolnych. Ceny pszenicy poszły w dół o ponad 7 proc., a kukurydza i soja straciły po — odpowiednio — 15 i 13 proc. Za wygraną dali już inwestorzy obstawiający zwyżki na rynkach rolnych. Utrzymywane przez profesjonalnych zarządzających pozycje netto nastawione na wzrost cen 11 płodów spadły w ubiegłym tygodniu o 20 proc., a indeks cen tych surowców wyliczany przez Bloomberga znalazł się najniżejod 2010 r.

None
None

Mimo to specjaliści ankietowani przez „PB” oceniają, że długo odwlekane odbicie wreszcie nadejdzie. Zdaniem Bartosza Sawickiego z TMS Brokers, skala przeceny pszenicy nie odpowiadała sytuacji fundamentalnej. Paweł Kordala z XTB spodziewa się odbicia notowań kukurydzy, wskazując, że pozostanie cen tak nisko groziłoby spadkiem produkcji w przyszłym sezonie.

Jeszcze bardziej zdecydowanie analitycy obstawiają zwyżki cen miedzi, której notowania jako jedne z nielicznych zamknęły lipiec skromnym, już trzecim z rzędu, wzrostem. Mimo prognoz banku Goldman Sachs, mówiących o sięgającej 353 tys. tegorocznej nadwyżce na rynku miedzi, na metal postawiło dwóch ekspertów, w tym zwycięzca lipcowej edycji i lider rankingu Ashraf Laidi.

Eksperci przewidują jednocześnie przedłużenie dekoniunktury na rynku ropy, a zwłaszcza jej odmiany zza oceanu. Tomasz Mączka z Noble Securities oraz zajmujący drugie miejsce wśród prognostów Andrzej Kiedrowicz zwracają uwagę na rosnące zapasy surowca w USA oraz niskie tamtejsze zapotrzebowanie na surowiec, mimo trwającego sezonu podróży wakacyjnych.

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers

Pszenica

(CBOT, kontrakt wrześniowy)

Płody rolne w letni okres wysokiej zmienności weszły po długich i dotkliwych spadkach. Ich skala była naszym zdaniem oderwana od fundamentów, a uczestnicy rynku bagatelizują liczne czynniki zagrożenia. Dlatego też można spodziewać się znacznego, korekcyjnego odbicia od okolic 520 USD/buszel.

Aluminium (LME)

Rynek wychodzi z długotrwałego stanu nadwyżki podaży. Jednak ostatni silny wzrost notowań może wywołać upłynnienie części zapasów i korektę kursu.

Paweł Kordala, X-Trade Brokers

Kukurydza

Ceny surowców rolnych spadły tak nisko, że jeśli utrzymałyby się na tych poziomach przez dłuższy okres, to w przyszłym roku groziłby nam spadek ich podaży i powrót deficytu, dlatego też oczekuję lekkiego odbicia.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Złoto

Świetne dane z rynku pracy USA powinny sprzyjać spadkowi cen kruszcu. Wyższe rentowności obligacji w USA i mocniejszy dolar powinny zachęcać wielu inwestorów do sprzedawania złota i innych metali szlachetnych.

 

Andrzej Kiedrowicz, Tomasz Brach Easy Forex

Kakao

W lipcu cena kakao osiągnęła najwyższy poziom od 3 lat za sprawą doniesień o bardzo małym poziomie zapasów. Najwięksi producenci kakao, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana, są już po sezonie żniw, a następne zbiory spodziewane są w październiku. W najbliższym okresie przetwórcy będą starali się odbudować zapasy, powodując dalszy wzrost cen.

Ropa WTI

Cena ropy WTI spadła w ostatnich dniach poniżej 100 USD za baryłkę. Przyczyną są rosnące zapasy oraz znikomy popyt ze strony największego konsumenta, Stanów Zjednoczonych. Oczekujemy utrzymania zapasów na wysokim poziomie oraz kontynuacji słabego popytu w sierpniu.

Tomasz Mączka, Noble Securities

Złoto

Szlachetny metal obronił w lipcu ważne średnioterminowe wsparcie tuż poniżej 1300 USD za uncję. Wobec lepszych danych z gospodarki amerykańskiej i rosnącej presji inflacyjnej sierpień może być umiarkowanie pozytywnym miesiącem dla złota.

Ropa WTI

Perspektywy na sierpień nie są najlepsze ze względu na rosnące zapasy surowca w USA oraz słabnący popyt. Kilkudolarowa przecena w lipcu może być kontynuowana, a cel to 96-97 USD za baryłkę.

Ashraf Laidi, City Index

Miedź

Miedź jest jedynym metalem, który jest tańszy niż na początku roku. W ostatnich trzech miesiącach kondycja tego surowca była zdecydowanie lepsza i oczekuję utrzymania się dobrej passy, która powinna doprowadzić kurs do 7280 USD/tonę z docelowymi poziomami w okolicach 7350-7400 USD.

Cukier

Cukier jest obecnie po soi drugim najlepiej radzącym sobie surowcem rolnym w tym roku. Po lipcowym 8-procentowym spadku może nastąpić chwilowa stabilizacja, jednak oczekuję w drugiej połowie sierpnia kontynuacji spadku w kierunku poziomu 15 centów za funt.

Krzysztof Koza, Admiral Markets

Miedź

Cena miedzi od kilkunastu tygodni pnie się w górę. To wypadkowa dobrych danych z Chin, które pokazują, że obawy o tę gospodarkę były nieuzasadnione.

Złoto

W sierpniu niedźwiedzie mogą kontynuować ruch spadkowy i kierować cenę złota do poziomu z przełomu maja i czerwca (około 1250 USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane