Czas na odbicie surowców rolnych

W sierpniu specjaliści ankietowani przez „PB” spodziewają się wzrostu cen surowców rolnych i pogłębienia przeceny ropy naftowej

Lipiec był dla surowców najgorszym miesiącem od dwóch lat. Indeks S&P GSCI stracił 4,8 proc., a najgorzej zachowywały się notowania płodów rolnych. Ceny pszenicy poszły w dół o ponad 7 proc., a kukurydza i soja straciły po — odpowiednio — 15 i 13 proc. Za wygraną dali już inwestorzy obstawiający zwyżki na rynkach rolnych. Utrzymywane przez profesjonalnych zarządzających pozycje netto nastawione na wzrost cen 11 płodów spadły w ubiegłym tygodniu o 20 proc., a indeks cen tych surowców wyliczany przez Bloomberga znalazł się najniżejod 2010 r.

None
None

Mimo to specjaliści ankietowani przez „PB” oceniają, że długo odwlekane odbicie wreszcie nadejdzie. Zdaniem Bartosza Sawickiego z TMS Brokers, skala przeceny pszenicy nie odpowiadała sytuacji fundamentalnej. Paweł Kordala z XTB spodziewa się odbicia notowań kukurydzy, wskazując, że pozostanie cen tak nisko groziłoby spadkiem produkcji w przyszłym sezonie.

Jeszcze bardziej zdecydowanie analitycy obstawiają zwyżki cen miedzi, której notowania jako jedne z nielicznych zamknęły lipiec skromnym, już trzecim z rzędu, wzrostem. Mimo prognoz banku Goldman Sachs, mówiących o sięgającej 353 tys. tegorocznej nadwyżce na rynku miedzi, na metal postawiło dwóch ekspertów, w tym zwycięzca lipcowej edycji i lider rankingu Ashraf Laidi.

Eksperci przewidują jednocześnie przedłużenie dekoniunktury na rynku ropy, a zwłaszcza jej odmiany zza oceanu. Tomasz Mączka z Noble Securities oraz zajmujący drugie miejsce wśród prognostów Andrzej Kiedrowicz zwracają uwagę na rosnące zapasy surowca w USA oraz niskie tamtejsze zapotrzebowanie na surowiec, mimo trwającego sezonu podróży wakacyjnych.

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers

Pszenica

(CBOT, kontrakt wrześniowy)

Płody rolne w letni okres wysokiej zmienności weszły po długich i dotkliwych spadkach. Ich skala była naszym zdaniem oderwana od fundamentów, a uczestnicy rynku bagatelizują liczne czynniki zagrożenia. Dlatego też można spodziewać się znacznego, korekcyjnego odbicia od okolic 520 USD/buszel.

Aluminium (LME)

Rynek wychodzi z długotrwałego stanu nadwyżki podaży. Jednak ostatni silny wzrost notowań może wywołać upłynnienie części zapasów i korektę kursu.

Paweł Kordala, X-Trade Brokers

Kukurydza

Ceny surowców rolnych spadły tak nisko, że jeśli utrzymałyby się na tych poziomach przez dłuższy okres, to w przyszłym roku groziłby nam spadek ich podaży i powrót deficytu, dlatego też oczekuję lekkiego odbicia.

Złoto

Świetne dane z rynku pracy USA powinny sprzyjać spadkowi cen kruszcu. Wyższe rentowności obligacji w USA i mocniejszy dolar powinny zachęcać wielu inwestorów do sprzedawania złota i innych metali szlachetnych.

 

Andrzej Kiedrowicz, Tomasz Brach Easy Forex

Kakao

W lipcu cena kakao osiągnęła najwyższy poziom od 3 lat za sprawą doniesień o bardzo małym poziomie zapasów. Najwięksi producenci kakao, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana, są już po sezonie żniw, a następne zbiory spodziewane są w październiku. W najbliższym okresie przetwórcy będą starali się odbudować zapasy, powodując dalszy wzrost cen.

Ropa WTI

Cena ropy WTI spadła w ostatnich dniach poniżej 100 USD za baryłkę. Przyczyną są rosnące zapasy oraz znikomy popyt ze strony największego konsumenta, Stanów Zjednoczonych. Oczekujemy utrzymania zapasów na wysokim poziomie oraz kontynuacji słabego popytu w sierpniu.

Tomasz Mączka, Noble Securities

Złoto

Szlachetny metal obronił w lipcu ważne średnioterminowe wsparcie tuż poniżej 1300 USD za uncję. Wobec lepszych danych z gospodarki amerykańskiej i rosnącej presji inflacyjnej sierpień może być umiarkowanie pozytywnym miesiącem dla złota.

Ropa WTI

Perspektywy na sierpień nie są najlepsze ze względu na rosnące zapasy surowca w USA oraz słabnący popyt. Kilkudolarowa przecena w lipcu może być kontynuowana, a cel to 96-97 USD za baryłkę.

Ashraf Laidi, City Index

Miedź

Miedź jest jedynym metalem, który jest tańszy niż na początku roku. W ostatnich trzech miesiącach kondycja tego surowca była zdecydowanie lepsza i oczekuję utrzymania się dobrej passy, która powinna doprowadzić kurs do 7280 USD/tonę z docelowymi poziomami w okolicach 7350-7400 USD.

Cukier

Cukier jest obecnie po soi drugim najlepiej radzącym sobie surowcem rolnym w tym roku. Po lipcowym 8-procentowym spadku może nastąpić chwilowa stabilizacja, jednak oczekuję w drugiej połowie sierpnia kontynuacji spadku w kierunku poziomu 15 centów za funt.

Krzysztof Koza, Admiral Markets

Miedź

Cena miedzi od kilkunastu tygodni pnie się w górę. To wypadkowa dobrych danych z Chin, które pokazują, że obawy o tę gospodarkę były nieuzasadnione.

Złoto

W sierpniu niedźwiedzie mogą kontynuować ruch spadkowy i kierować cenę złota do poziomu z przełomu maja i czerwca (około 1250 USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane