Czas na zakupy złotego

Marek Rogalski
opublikowano: 20-07-2006, 00:00

Przez większą część środowej sesji zauważalny był nastrój wyczekiwania, co pokazuje, jak dużą rolę inwestorzy przywiązują do słów szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). Wszak to on w dużej mierze decyduje o przyszłym kształcie koniunktury na rynkach. Amerykański bank centralny zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ma do rozwiązania dosyć poważny problem. Zaniechanie walki z inflacją może w końcu doprowadzić do pojawienia się stagflacji, co byłoby jedną z najgorszych możliwości i wpędziłoby amerykańską gospodarkę w długoletnią recesję. Z kolei zbyt szybkie podwyżki stóp procentowych mogą doprowadzić do jej zbyt mocnego „schłodzenia”. To niewątpliwie odbiłoby się dosyć mocnym echem, zwłaszcza na światowych giełdach.

Czy Ben Bernanke spróbuje wybrać trzecią drogę? Jego dzisiejsze stwierdzenie w Kongresie, że inflacja bazowa CPI w najbliższych kwartałach może spaść, a w 2007 r. ukształtować się w przedziale 2,0-2,25 proc. wydaje się jednak nieco ryzykowne, zwłaszcza że wskaźniki sukcesywnie rosną. Podany dzisiaj odczyt pokazał figurę na poziomie 2,6 proc. r/r, wobec 2,4 proc. r/r w maju, mimo że gospodarka wykazywała ostatnio oznaki spowolnienia. Tym samym wydaje się, że nie powinno się traktować dzisiejszej wypowiedzi szefa Fed jak sugestii o możliwej pauzie w cyklu podwyżek stóp procentowych.

Reakcja rynku była jednak dosyć nerwowa, gdyż spora część inwestorów pokładała w szefie Fed zbyt duże nadzieje. Silny ruch w górę na EUR/USD przełożył się na umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł w okolice 3,9850 zł, a USD/PLN do 3,1700 zł. Ben Bernanke przyćmił nasze krajowe informacje, z exposé premiera Kaczyńskiego na czele. Niewątpliwie wygłoszone dzisiaj deklaracje brzmią dosyć dobrze, ale inwestorzy będą oczekiwali przedstawienia wiarygodnego sposobu ich realizacji. Tym samym wobec powyższego pole do dalszego umocnienia złotego wydaje się ograniczone i obecne poziomy warto wykorzystywać do bieżących zakupów walut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czas na zakupy złotego