Czas polubić kolor zielony

GRA
opublikowano: 01-01-2019, 22:00

W 2019 r. rząd będzie musiał przeprosić się z OZE, bo zrobiły się tanie. Wybory podsycą spekulacje kadrowe i podgrzeją temat drożejącej energii.

Po trzech latach przykręcania śruby branży odnawialnych źródeł energii w 2019 r. rząd PiS zmieni front. Taką prognozę można usłyszeć nie tylko od menedżerów zielonej energetyki, lecz także od przedstawicieli tradycyjnej oraz przemysłu energochłonnego.

Presja na rząd

Objawów, które każą się spodziewać zielonego zwrotu, jest kilka. Po pierwsze, szokiem był wynik listopadowej aukcji dla OZE. Źródła rywalizowały o wsparcie za pomocą ceny wytwarzania. Im niższa, tym lepsza była oferta. W efekcie cena energii oferowana np. przez źródła wiatrowe wyniosła średnio poniżej 200 zł/MWh, podczas gdy na giełdowym rynku oscylowała wokół 300 zł/MWh.

— Tak atrakcyjna cena była chyba dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem — mówi jeden z naszych rozmówców z branży wiatrowej.

Po drugie, oferty na dostawę energii, które wiatraki składają odbiorcom, są cenowo tak atrakcyjne, że rośnie i będzie rosło zainteresowanie umowami na wyłączność (tzw. PPA). Chęć zawierania takich umów z OZE zadeklarował niedawno nawet zarząd miedziowego KGHM, największego odbiorcy energii w kraju. O niskoemisyjnej energetyce pisze w swojej świeżo zaktualizowanej strategii również paliwowy PKN Orlen. Po trzecie, do energetyki zielonej nawiązał ostatnio wicepremier Jarosław Gowin, zapowiadając program Energia+, nakierowany na rozwój energetyki prosumenckiej.

10h może odejść

W rezultacie, jak wskazują nasi rozmówcy, przyszły rok może przynieść zniesienie zasady 10h, zakazującej budowania wiatraków w odległości od zabudowań mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości instalacji.

— Nie ma innego wyjścia. Poza argumentami dobrych cen energii przemawiają za tym argumenty związane z koniecznością wypełnienia unijnych celów OZE — mówi jeden z menedżerów z tradycyjnego przemysłu.

Presję na ministra w tej sprawie wywiera też tradycyjna energetyka, zainteresowana dywersyfikacją węglowego portfolio. Przyszły rok przyniesie też rozstrzygnięcia w kwestii wiatraków na morzu. PGE, największa polska firma energetyczna, zapowiada wybór partnera strategicznego do budowy farm na Bałtyku. Wstępne spotkania z najważniejszymi graczami w morskiej branży wiatrowej prowadzi też Orlen.

Ostrołęka bliżej

Przeprosiny z zielonymi źródłami nie przekreślą inwestycji węglowych i atomowych. Budowa węglowego bloku w Ostrołęce, warta 6 mld zł, jest dziś bardziej prawdopodobna niż kiedykolwiek, bo tuż przed świętami projekt wygrał w aukcji wsparcie na 15 lat, a kilka dni wcześniej rząd wynegocjował wstępnie korzystne dla naszego węgla porozumienie w ramach europejskiego pakietu zimowego. Ostrołęce brakuje jednak jeszcze decyzji korporacyjnych, w szczególności wydania tzw. NTP, czyli polecenia rozpoczęcia budowy.

2019 r. powinien też przynieść polityczną decyzję w sprawie atomu. To na tej technologii oparto projekt polityki energetycznej państwa (PEP). Jeśli PEP przetrwa w tym kształcie konsultacje, to rząd będzie musiał dać tej inwestycji polityczne zielone światło.

Wyborcze rytmy

Dwie kampanie wyborcze przewidziane na 2019 r. nie będą sprzyjały stabilizacji kadrowej w rządzie, nie uspokoją też spekulacji na temat zmian w Ministerstwie Energii. Czy Krzysztof Tchórzewski dotrwa do jesiennych wyborów parlamentarnych? Czy znajdzie się dla niego miejsce w nowym gabinecie? Wyborczy rytm zaowocuje też powtórką z tegorocznej dyskusji na temat podwyżek cen energii elektrycznej. Analitycy prognozują dalszy wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co oznacza, że presja na ceny energii w 2020 r. nie osłabnie. Tymczasem obniżka akcyzy i opłaty przejściowej, którą rząd zapowiada na 2019 r., ma obowiązywać tylko przez rok. Rząd odpuści walkę z drogim prądem?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu