Czytasz dzięki

Czas większej zmienności

Arkadiusz Babel, Quercus TFI
opublikowano: 08-10-2020, 22:00

Zanim doszło do krachu wywołanego wybuchem pandemii, na amerykańskim rynku akcji trwała sielanka, a indeks zmienności VIX zwykle nie przekraczał poziomu 20 pkt.

Obecnie, mimo że sytuacja na rynku wydaje się pod kontrolą (w końcu wiele indeksów jest w okolicach szczytów), to jednak indeks zmienności utrzymuje się na podwyższonym poziomie i to, co kiedyś było rzadkością, teraz jest normalnością. Byle news potrafi sprawić, że rynki zmieniają się o 2-3 proc., i to jest szansa dla aktywnie zarządzających portfelem.

Co dalej ze zmiennością? Wydaje się, że powinna się ona utrzymywać na podwyższonym poziomie. Przed nami wybory prezydenckie w USA, negocjacje w sprawie pakietu stymulującego czy też wciąż nierozwiązana kwestia koronawirusa. Dodatkowo w ostatnich miesiącach na rynek napłynęło sporo kapitału spekulacyjnego, a wyceny wielu spółek są wysokie (acz w kontekście niskich stóp procentowych wiele z nich można uzasadnić). Hossa w ostatnich latach spowodowała również, że pojedyncze spółki często mają duże wagi w indeksach. Przykładem może być CD Projekt z wagą około 15 proc. w WIG20. Przed producentem gier premiera „Cyberpunk 2077” i jest to wydarzenie, które niewątpliwie będzie miało wpływ na przyszłość spółki. Mamy nadzieję, że spółce uda się odnieść sukces komercyjny, natomiast trzeba być przygotowanym na zwiększoną zmienność cen akcji przy okazji premiery (na przykład w związku z napływającymi na rynek informacjami o sprzedaży).

Podsumowując, na rynkach jest podwyższona zmienność i w ciągu kilku miesięcy nic nie wskazuje na to, żeby indeks zmienności VIX miał spadać. Raczej przeciwnie — przy okazji wyborów w USA możliwa jest jeszcze wyższa zmienność. To szansa, którą aktywnie zarządzający inwestorzy powinni wykorzystać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Babel, Quercus TFI

Polecane