Czytasz dzięki

Czas większej zmienności

Arkadiusz Babel, Quercus TFI
opublikowano: 08-10-2020, 22:00

Zanim doszło do krachu wywołanego wybuchem pandemii, na amerykańskim rynku akcji trwała sielanka, a indeks zmienności VIX zwykle nie przekraczał poziomu 20 pkt.

Obecnie, mimo że sytuacja na rynku wydaje się pod kontrolą (w końcu wiele indeksów jest w okolicach szczytów), to jednak indeks zmienności utrzymuje się na podwyższonym poziomie i to, co kiedyś było rzadkością, teraz jest normalnością. Byle news potrafi sprawić, że rynki zmieniają się o 2-3 proc., i to jest szansa dla aktywnie zarządzających portfelem.

Co dalej ze zmiennością? Wydaje się, że powinna się ona utrzymywać na podwyższonym poziomie. Przed nami wybory prezydenckie w USA, negocjacje w sprawie pakietu stymulującego czy też wciąż nierozwiązana kwestia koronawirusa. Dodatkowo w ostatnich miesiącach na rynek napłynęło sporo kapitału spekulacyjnego, a wyceny wielu spółek są wysokie (acz w kontekście niskich stóp procentowych wiele z nich można uzasadnić). Hossa w ostatnich latach spowodowała również, że pojedyncze spółki często mają duże wagi w indeksach. Przykładem może być CD Projekt z wagą około 15 proc. w WIG20. Przed producentem gier premiera „Cyberpunk 2077” i jest to wydarzenie, które niewątpliwie będzie miało wpływ na przyszłość spółki. Mamy nadzieję, że spółce uda się odnieść sukces komercyjny, natomiast trzeba być przygotowanym na zwiększoną zmienność cen akcji przy okazji premiery (na przykład w związku z napływającymi na rynek informacjami o sprzedaży).

Podsumowując, na rynkach jest podwyższona zmienność i w ciągu kilku miesięcy nic nie wskazuje na to, żeby indeks zmienności VIX miał spadać. Raczej przeciwnie — przy okazji wyborów w USA możliwa jest jeszcze wyższa zmienność. To szansa, którą aktywnie zarządzający inwestorzy powinni wykorzystać.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Babel, Quercus TFI

Polecane