Czas wyjść z rynku miedzi

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 13-12-2012, 00:00

Rynek surowców

Zwyżki cen miedzi i innych metali przemysłowych w ciągu ostatnich tygodni pod wpływem lepszych od oczekiwań danych z Chin nie powinny nikogo dziwić. Zwłaszcza tych inwestorów, którzy nie wybiegają w swoich analizach w daleką przyszłość. Nowe projekty inwestycyjne, będące efektem pakietu stymulacyjnego z czerwca tego roku, skutecznie poprawiły sytuację w przemyśle i zwiększyły nadzieje pośród inwestorów na wzrost zapotrzebowania na surowce w Państwie Środka.

Jednak w perspektywie kolejnych 12 miesięcy oczekujemy, że gospodarka Chin ponownie zacznie spowalniać. Nowe władze w Pekinie nie powinny być już tak skore do wdrażania kolejnych programów stymulacyjnych. Niezmiennie ryzyko kryzysu na rynku nieruchomości, w sektorze samorządowym oraz w państwowych bankach pozostaje bardzo duże.

Co więcej, ostatnie dane o imporcie miedzi w zestawieniu z rosnącymi zapasami na giełdzie w Szanghaju świadczą o tym, że konsumpcja metali cały czas nie wygląda najlepiej. Dlatego też ostatnie zwyżki cen miedzi mogą się okazać dogodną okazją do zrealizowania zysków lub też szansą na zajęcie krótkich pozycji na rynku. Ceny miedzi na tle pozostałych metali przemysłowych są bardzo wysokie i cały czas znacznie powyżej krańcowych kosztów wydobycia surowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czas wyjść z rynku miedzi