Czas wziąć się za deweloperkę

Marta Filipiak
opublikowano: 01-03-2006, 00:00

Spółka chce się zadomowić we wszystkich dobrze rokujących branżach. Po

budownictwie energetycznym i drogowym przyszedł czas na mieszkaniowe.

Giełdowy Polimex-Mostostal Siedlce chce wzmocnić pozycję w budownictwie mieszkaniowym.

— W ciągu najbliższych lat zamierzamy oddawać do użytku od 200 do 440 mieszkań rocznie — zapowiada Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu Siedlce.

Spółka przeznaczy na ten cel w tym roku 50-60 mln zł.

— Rozważamy utworzenie dla tych inwestycji spółek celowych. Wkład własny Polimeksu będzie wynosił 15-20 proc. Mieszkania chcemy sprzedawać jak najszybciej — mówi Konrad Jaskóła.

Polimex gromadzi już odpowiednie nieruchomości.

— Dysponujemy gruntami w Warszawie, Opolu, Szczecinie. W ciągu kilku dni sfinalizujemy transakcję w Krakowie — dodaje prezes.

Wyniki lepsze, ale…

Spółka pochwaliła się jednocześnie wynikami za 2005 r. Przychody wzrosły z 1,7 do 1,8 mld zł. Zysk netto wyniósł 43,2 mln zł i był o 6 mln zł wyższy niż w ubiegłym roku.

— 20 proc. zysku przeznaczymy na dywidendę — zapowiada prezes Polimeksu-Mostostalu Siedlce.

Przewiduje, że 2006 r. przyniesie lepsze wyniki niż już zakończony okres rozrachunkowy.

— Obecnie mamy porównywalny portfel zamówień do wykonanego w 2005 r., więc automatycznie wyniki powinny być lepsze — mówi Konrad Jaskóła.

…uwaga na euro

Przy niezłej sytuacji na rynku to scenariusz bardzo prawdopodobny.

— Portfel zamówień wzrasta, rynek się ożywia, a marże nieco rosną, więc wyniki mogą być lepsze. Należy jednak zwrócić uwagę na wpływ kursu euro — mówi Tomasz Krukowski, analityk CA IB.

Sprzedaż eksportowa Polimeksu stanowi 30 proc. przychodów.

Spółka zapowiadała przeznaczenie na akwizycje w 2006 r. 50- -80 mln zł. W rezerwie ma także firmę zależną — Polimex Development, którą można sprzedać.

— Teraz nie chcemy się jej pozbywać. Ale jest to rezerwa, w razie gdyby pojawiła się okazja do akwizycji, a przeznaczone na ten cel środki były zbyt skromne — mówi Konrad Jaskóła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu