Czechy gonią Polskę

EG
opublikowano: 17-01-2012, 00:00

Najwięcej biurowców i centrów handlowych sprzedaje się u nas. W 2012 r. wartość transakcji w regionie spadnie.

Aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej w 2011 r. wzrosła dwukrotnie. W Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech zainwestowano łącznie 6,1 mld EUR. Rok wcześniej było to 2,9 mld EUR — wyliczyli agenci Cushman & Wakefield. Regionalnym czempionem nadal jest Polska, na którą przypadło 2,5 mld EUR, a według szacunków konkurencyjnego CBRE — nawet 2,6 mld EUR. W zeszłym roku zgarnęliśmy „tylko” 1,9 mld EUR, co stawiało nas na podium. Nie schodzimy z niego, ale po piętach depczą nam Czechy. Uzyskały 2,2 mld EUR, a rok wcześniej — tylko 479 mln EUR. Wartość inwestycji wzrosła również na Węgrzech (z 240 mln do 728 mln EUR), w Rumunii (z 241 mln do 320 mln EUR) i na Słowacji (z 53 mln do 263 mln EUR).

— Znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej na większości rynków Europy Środkowej wynika z większego zainteresowania inwestorów i odpowiedniej podaży. Jednak ze względu na trudniejszy dostęp do finansowania wartość transakcji w 2012 r. będzie niższa i wyniesie około 5 mld EUR — mówi Charles Taylor, partner w Cushman & Wakefield.

W gronie najbardziej aktywnych inwestorów zeszłego roku znalazły się CA Immo (kupiło nieruchomości spółkiEuropolis, m.in. centrum biurowe Lipowy Office Center w Warszawie), AEW Europe, Atrium (centra handlowe Promenada w Warszawie i Molo w Szczecinie), Unibail- Rodamco (połowa udziałów w Galerii Mokotów), Heitman, Deka (biurowce North Gate i Mokotowska Square w stolicy), Union Investment (biurowiec Zebra Tower), Invesco, ECE, Meyer Bergman i Blackstone (pięć galerii handlowych).

— Nastroje wśród inwestorów w Polsce i Czechach są nadal dobre, ale wszyscy z niepokojem obserwują rozwój sytuacji na Węgrzech i wpływ na pozostałe kraje regionu — dodaje Charles Taylor.

5 mld EUR Transakcji nieruchomościowych o takiej wartości spodziewają się w 2012 r. agenci Cushman & Wakefield w Europie Środkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu