Czechy popierają list ws. budżetu UE na lata 2007-2013

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 18:22

Chcemy pokazać, że zajmujemy wspólne stanowisko w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej (2007-2013) - powiedział w piątek w Pradze minister spraw zagranicznych Czech Cyril Svoboda po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Stefanem Mellerem.

Chcemy pokazać, że zajmujemy wspólne stanowisko w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej (2007-2013) - powiedział w piątek w Pradze minister spraw zagranicznych Czech Cyril Svoboda po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Stefanem Mellerem.

Według Svobody, dobrą okazją do przedstawienia takiego stanowiska byłby list 10 nowych członków UE do Wielkiej Brytanii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii.

Szef polskiego MSZ przebywa z roboczą wizytą w stolicy Czech w Pradze. Wcześniej w piątek Meller odwiedził Bratysławę, wieczorem udaje się jeszcze do Budapesztu.

Jak powiedział Svoboda, stanowisko Polski i Czech w sprawie budżetu UE 2007-2013 jest bardzo podobne. Oba kraje preferują zakończenie negocjacji w tej sprawie do końca bieżącego roku i chcą, aby przyjęty budżet był jak najbardziej zbliżony do projektu przedstawionego w czerwcu przez sprawujący wówczas przewodnictwo w UE Luksemburg.

Jak mówił Svoboda, jakiekolwiek zmiany w tym projekcie nie mogą być niekorzystne dla nowych państw Unii.

Dziennikarze pytali obu ministrów, ile z nowych państw Unii już podpisało się pod listem do Wielkiej Brytanii, który miałby zawierać apel o dokończenie prac nad budżetem przed końcem grudnia. Zarówno Meller, jak i Svoboda nie chcieli zdradzić, ile państw popiera tę inicjatywę.

O zamiarze wysłania takiego listu poinformował w czwartek w  Londynie premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Meller podkreślił podczas konferencji prasowej, że nieprzypadkowo odbywa jedną ze swoich pierwszych wizyt w trzech stolicach Grupy Wyszehradzkiej. Jak podkreślił, państwa Grupy "zbliżały się i oddalały", ale obecnie na nowo rozumieją potrzebę współpracy, także wewnątrz Unii Europejskiej. Jak powiedział, będzie usiłował zintensyfikować współpracę pomiędzy Polską, Czechami, Węgrami i Słowacją.

Svoboda zaznaczył, że jego kraj chce przystąpić do układu z Schengen w 2007 roku. Meller z kolei podkreślił, że dyskusja w Polsce na temat terminu przystąpienia nie została jeszcze zakończona.

Po spotkaniu ze Svobodą Meller rozmawiał w cztery oczy z wiceministrem czeskiego MSZ Jaroslavem Basztą.

Anna Staszkiewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane