Czerwińska: prognoza MFW ambitna, ale realistyczna

  • PAP
opublikowano: 30-10-2018, 14:45

Ocena MFW potwierdza, że konsolidacja fiskalna jest w dużym stopniu wynikiem podejmowanych przez rząd działań systemowych w zakresie dochodów i wydatków. Przedstawiona prognoza jest ambitna, ale realistyczna - uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

Szefowa resortu finansów przypomniała w informacji przekazanej PAP, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych osiągnie w 2018 r. najniższy w historii poziom 0,3 proc. PKB, czyli będzie o ponad 1 pkt. proc. PKB niższy niż w rekordowym 2017 r., kiedy wyniósł 1,4 proc. PKB.

Teresa Czerwińska
Fot. Marek Wiśniewski

Minister zaznaczyła, że MFW przewiduje jednocześnie silne ograniczenie deficytu strukturalnego, tj. wyniku uwzględniającego wpływ cyklu koniunkturalnego, do najniższego w historii poziomu 1,25 proc. PKB.

"Ocena Międzynarodowego Funduszu Walutowego potwierdza, że konsolidacja fiskalna jest w dużym stopniu wynikiem podejmowanych przez rząd działań systemowych w zakresie dochodów i wydatków. Przedstawiona prognoza jest ambitna, ale realistyczna" - oceniła Czerwińska.

Według minister "jest duża szansa, że w 2018 r. istotnie zbliżymy się do MTO", czyli tzw. średniookresowego celu budżetowego, czyli deficytu w wysokości 1 proc. PKB w ujęciu strukturalnym.

"Mając na uwadze nadchodzące spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz ryzyka związane z otoczeniem zewnętrznym - Brexit, globalne napięcia handlowe - istotne jest dalsze budowanie przestrzeni w finansach publicznych" - podkreśliła minister finansów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane