Czerwiński: priorytety to gazoport i restrukturyzacja górnictwa

PAP
opublikowano: 17-06-2015, 20:51

Dokończenie budowy gazoportu i restrukturyzacja górnictwa - to priorytety, które stawia przed sobą nowy minister skarbu Andrzej Czerwiński. W jego ocenie budowa gazoportu jest na ukończeniu.

"To są priorytetowe zadania, z którymi chcę się zmierzyć" - powiedział w środę dziennikarzom nowy minister skarbu.

Odnosząc się do zaawansowania budowy terminalu LNG w Świnoujściu, Czerwiński wyjaśnił, że rozmowy z wykonawcą inwestycji trwają. "Firmie wykonawczej nie będą wypłacone nieuzasadnione pieniądze" - powiedział.

Andrzej Czerwiński podtrzymał zapowiedzi swojego poprzednika Włodzimierza Karpińskiego, że jeszcze w tym roku do Świnoujścia przypłynie pierwszy gazowiec. "Chciałbym, żeby tak było i dopilnuję tego" - zaznaczył. Jak mówił, planuje w najbliższych dniach odwiedzić plac budowy.

Nowy minister skarbu dobrze ocenia plan ratowania Kompanii Węglowej. "To pierwszy od wielu lat projekt, który może w prawdziwy sposób pomóc górnictwu i po spełnieniu określonych warunków zapewnić długoterminową i stabilną perspektywę funkcjonowania kopalń" - ocenił Czerwiński.

W jego opinii plan restrukturyzacji górnictwa ma szansę na realizację i może przynieść pozytywne skutki. Jego zdaniem trzeba pracować nad jak najszybszą poprawą kondycji sektora węgla kamiennego, ponieważ "górnictwo przez wiele lat będzie bazą dla naszej energetyki".

Minister podkreśla, że zamierza stawiać na współpracę z zarządami spółek węglowych, bo to one mają największy wpływ na koszty funkcjonowania tych przedsiębiorstw i na poszukiwanie nowych rynków zbytu.

Jak ocenił szef resortu skarbu, pierwsze efekty prowadzenia restrukturyzacji górnictwa już są widoczne, ale nie kończy to problemów polskiego węgla. "Jak przeczytamy mapę drogową Europy do 2050 r., to batalia o polski węgiel będzie trwała do 2050 r." - podsumował.

Czerwiński kieruje ministerstwem skarbu od poniedziałku. Na stanowisku zastąpił Włodzimierza Karpińskiego, który złożył rezygnację w związku z ujawnieniem akt dotyczących tzw. afery taśmowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Czerwiński: priorytety to gazoport i restrukturyzacja górnictwa