Czerwone indeksy na europejskich giełdach

WST
opublikowano: 20-01-2010, 18:27

Po wtorkowym spektakularnym finiszu indeksów w Europie wydawało się, że byki mają otwartą drogę do wspinania na  coraz wyższe poziomy. Szczególnie, że notowania na Wall Street zakończyły się sporymi zyskami. Jednak środowa sesja przyniosła spore rozczarowanie.

Na parkietach znów karty rozdawała strona podażowa motywowana do działania obawami o rozwój wypadków w Chinach, które coraz mocniej zacieśniają politykę monetarną, starając się ochronić gospodarkę przed przegrzaniem.

Te doniesienia z miejsca przełożyły się na wyceny spółek wydobywczych, gdyż działania Pekinu grożą spadkiem popytu na metale. A rynek surowcowy był jednym z tych, które wyciągały globalną gospodarkę z recesji.

Na londyńskim parkiecie mocno zniżkowały kursy takich potentatów górniczych jak Rio Tinto czy Xstrata.

Po publikacji rezultatów finansowych, spadały notowania Kesa Electricals. Brytyjski detalista elektroniki użytkowej, trzeci pod względem wielkości przedstawiciel branży na Starym Kontynencie odnotował spadek przychodów.

Popularne wśród handlujących były walory reprezentantów sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej. Wszystko za sprawą wieści zza Atlantyku, gdzie po wyborach w stanie Massachusetts Demokraci stracili jeden, ale najważniejszy głos by móc przeforsować reformę systemu zdrowotnego firmowaną przez prezydenta Obamę. Powody do zadowolenia mieli m.in. akcjonariusze Elan, AstraZeneca oraz Merck KGaA.

W górę podążał też kurs ASML. Holenderski wytwórca urządzeń do produkcji półprzewodników osiągnął w minionym kwartale zysk wyższy niż oczekiwali analitycy. Spółka odnotowała wzrost zamówień na swoje maszyny, co może wskazywać na ożywienie w sektorze producentów chipów.

Z kolei zwyżkę akcji Logitech, szwajcarskiego potentata w segmencie akcesoriów komputerowych wsparło podwyższenie rekomendacji z „neutralnie” do „przeważaj” przez specjalistów z Exane BNP Paribas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane