Czescy i słowaccy miliarderzy bogacą się w Polsce

opublikowano: 29-03-2018, 22:00

Czeski dziennik ekonomiczny „E15” opublikował listę miliarderów zza naszej południowej granicy.

Czeski dziennik ekonomiczny „E15” opublikował listę miliarderów zza naszej południowej granicy. Numerem jeden jest Petr Kellner, którego aktualny majątek gazeta oszacowała na 267 mld CZK, czyli równowartość 44,1 mld zł. Piątka najbogatszych Czechów i Słowaków jest ponad dwa razy bogatsza niż pierwsza piątka z listy najbogatszych Polaków.

Fot.

Petr Kellner

Ma 54 lata i jest właścicielem 98,92 proc. zarejestrowanego w Holandii holdingu inwestycyjnego PPF Group. Fundusz na początku zainwestował w ok. 200 czeskich firm, wśród których była m.in. firma ubezpieczeniowa Ceská pojiš’ovna. PPF miał 20 proc. jej akcji, ale później przejął nad nią kontrolę. To otworzyło mu drogę do współpracy z grupą Generali. Spółka joint venture ruszyła na podbój Europy, w tym również Polski. PPF zainwestowała także w działającą m.in. nad Wisłą firmę Home Credit, która oferuje kredyty konsumenckie.

Andrej Babiš

Drugi na liście miliarderów Słowak z czeskim paszportem to nie tylko przedsiębiorca, ale także założyciel i lider ANO, najsilniejszego ugrupowania politycznego w Czechach oraz obecny premier kraju (formalnie w dymisji). Jego majątek wart ma być 140 mld CZK, czyli ponad 23 mld zł. Andrej Babiš robił i nadal robi interesy w Polsce. Jego Agrofert, koncern rolno- -spożywczy, miał kilkanaście lat temu wspólnie z Orlenem kupić prywatyzowaną czeską firmę Unipetrol. Współpraca zakończyła się serią spraw sądowych, które wygrał Orlen.

Mimo to Andrej Babiš nadal robi interesy z Polakami. Agrofert wystartował w przetargu na zakup Petrochemii-Blachowni z Kędzierzyna-Koźla. Inna firma czeskiego premiera, fundusz Hartenberg Holding najpierw przejął polską spółkę Good Food, a ostatnio także połowę udziałów w Avia Prime, do której należy polska firma Linetech.

Patrik Tkác

45-letni Słowak, trzeci na liście najbogatszych za naszą południową granicą — jego majątek wart jest ponad 75 mld CZK, czyli 12,5 mld zł — jest założycielem i współwłaścicielemgrupy inwestycyjnej J&T, która prowadzi międzynarodowe interesy. Należąca do niej spółka Paulino Limited była do niedawna biznesowym partnerem Orlenu. Posiadała spory pakiet kontrolowanego przez polski koncern Unipetrolu.

Daniel Kretínský

Majątek szacowany na 70 mld CZK, czyli 11,6 mld zł, daje Czechowi czwartą pozycję na liście. Daniel Kretínský jest u nas znany głównie jako akcjonariusz grupy Energetický a prumyslový holding (EPH), czyli konglomeratu kilkudziesięciu firm w Europie Środkowej).

W Polsce EPH jest właścicielem przede wszystkim zakładów PG Silesia, zajmujących się wydobyciem węgla w Czechowicach- -Dziedzicach.

Radovan Vítek

Czech, którego dorobek wyceniany jest przez „E15” na prawie 50 mld CZK — 8,1 mld zł — to posiadacz zarejestrowanej w Luksemburgu grupy kapitałowej CPI Group. Ta inwestycyjno-deweloperska firma zajmuje się m.in. budową centrów handlowych i prowadzi liczne projekty w wielu europejskich krajach, również w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane