Czesi chcą zmian w systemie głosowania UE

opublikowano: 15-05-2007, 16:30

Również Czesi chcą rewizji zasad podejmowania decyzji w Unii Europejskiej, aby nie osłabiać pozycji ich kraju we wspólnocie - poinformował we wtorek czeski negocjator w Brukseli Jan Zahradil.

"Nie możemy się zgodzić z tym, że nie poruszono tej kwestii" w dyskusji nad kształtem nowego traktatu konstytucyjnego - powiedział Zahradil cytowany przez agencję CzTK. "Nie możemy tego tak zostawić, gdyż wówczas jedno z naszych podstawowych żądań, aby nasza pozycja nie została osłabiona, nie będzie spełnione" - podkreślił.

Czesi ponadto chcą, aby parlamenty narodowe miały możliwość blokowania prawa proponowanego przez Brukselę. Oprócz tego, ich zdaniem traktat nie powinien nazywać się konstytucją.

Zahradil dodał, że jeśli teraz nie dojdzie do porozumienia, rozmowy będą się ciągnąć przez lata. Wyraził jednak nadzieję na porozumienie.

Prace nad traktatem, który - aby wszedł w życie - musi zostać przyjęty jednogłośnie, po odrzuceniu go w referendum przez Francuzów i Holendrów, znalazły się w zawieszeniu. Teraz władze UE próbują opracować nowy plan przywrócenia projektu unijnej konstytucji.

Żądając rewizji zasad głosowania Czesi przyłączyli się do Polski, argumentującej, że zaproponowany w traktacie konstytucyjnym podział głosów w Radzie UE niekorzystnie zmienia proporcje. Obowiązujący obecnie traktat z Nicei daje Polsce tylko dwa głosy mniej (27) niż największym państwom Unii - Niemcom, Wielkiej Brytanii i Francji. Nowy system faworyzuje kraje największe. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy