Czesi mówią „ne” powiększeniu kopalni Turów

opublikowano: 18-11-2019, 11:57

Jeżeli położona przy granicy z Czechami, należąca do PGE kopalnia węgla brunatnego zostanie poszerzenia, Praga będzie się domagała kompensacji powstałych szkód.

Czeskie władze mają przesłać w tym tygodniu oficjalne stanowisko dotyczące planów powiększenia znajdującej się w na południu województwa dolnośląskiego odkrywkowej kopalni Turów. Jednak oświadczenie, jakie pod koniec zeszłego tygodni opublikował tamtejszy resort środowiska nie pozostawia złudzeń: Czesi są kategorycznie przeciw projektowi. Rozbudowa może bowiem mieć wielki negatywny wpływ na jakość życia w okolicy.

Poza ewentualnymi odszkodowaniami za wynikłe straty Republika Czeska miałaby się domagać wybudowania systemu uszczelniającego dla wód gruntowych – spodziewane obniżenie ich poziomu zdaniem strony czeskiej – będzie największym problem. Kolejny postulat to zapewnienie czeskim gminom zaopatrzenia w wodę pitną, w sytuacji, gdyby działalność kopalni spowodowała znaczne obniżenie się poziomu wód podziemnych. Czesi chcą także usypania wału ochronnego w miejscowości Uhelna, która położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie granicy i kopalni. W opinii tamtejszego ministerstwa środowiska konieczne miałoby być również prowadzenia pomiarów hałasu i wpływu kopalni na zanieczyszczenie atmosfery pyłami.

Czesi mają sojuszników również po naszej stronie granicy. 

- Sprzeciw rządu czeskiego pokazuje, że PGE nie rozumie gwałtownych zmian zachodzących w społeczeństwach krajów Unii Europejskiej i przekonania, że wszystkie kopalnie i elektrownie węglowe w Europie będą zmuszone zakończyć pracę do 2030 r. – mówi Kuba Gogolewski z Fundacji "Rozwój tak - Odkrywki nie" 

Przypomnijmy, że kopalnia Turów ma obecnie koncesję wydobywczą, która wygasa z końcem kwietnia 2020 r. Właściciel chciałby rozbudowy i przedłużenie eksploatacji zakładu do 2044 r. 

Aby odnowić koncesję PGE rozpoczęła w 2015 r. procedurę dotyczącą oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Od tego czasu sprawa toczy się przed Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Ten – w związku z kontrowersjami jakie wywołuje projekt - przedłużył procedurę do marca 2020 r. Kopalnia Turów zaopatruje w węgiel położoną w pobliżu elektrownię, która z kolei odpowiada za około 8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu