Czesi upaństwowilii zamkną kopalnie

opublikowano: 05-04-2018, 22:00

Właścicielem czeskiej grupy górniczej OKD została państwowa firma Prisko, która za jej akcje zapłaciła równowartość 13 mln zł.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

OKD, kiedyś Ostravsko-karvinské doly, to obecnie jedyny producent węgla kamiennego za naszą południową granicą. Kiedyś grupa należała do notowanej na giełdach, także GPW, grupy NWR, której właścicielem był jeden z najbogatszych Czechów — Zdenek Bakala. W ojczyźnie mówiło się o nim wtedy „uhlobaron”, czyli „baron węglowy”. Na początku 2016 r. miliarder nieoczekiwanie zrezygnował z górniczego biznesu, a kontrolę nad OKD przejęła składająca się z trzech brytyjskich funduszy grupa Ad Hoc Group (AHG). Ustanowiony przez nią nowy zarząd wycofał się z pomysłu natychmiastowego zamknięcia wszystkich kopalni — pracowało lub współpracowało w nich wtedy kilkanaście tysięcy osób (w tym prawie 2 tys. Polaków). Spadające ceny węgla i trudna sytuacja finansowa grupy postawiła ją jednak na skraju bankructwa i stało się jasne, że z czasem wydobycie i tak musi się skończyć. W tej sytuacji zaangażował się rząd w Pradze, który m.in. przygotował program pomocowy dla górników OKD i wyznaczył terminy zamykania poszczególnych zakładów górniczych. W tym tygodniu — jak informuje agencja ČTK — akcje grupy kupiła za prawie 80 mln CZK (ponad 13 mln zł) państwowa firma Prisko. To ona „zgasi światło” w czeskich kopalniach.

Pierwszym krokiem nowego zarządu OKD, którym kieruje Boleslav Kowalczyk, dotychczasowy dyrektor ds. górniczych w grupie, było zawiązanie rezerwy na spadek wartości aktywów. To aż 4,9 mld CZK, czyli ponad 800 mln zł. Zgodnie z planem ostatni zakład wydobywczy należący do OKD ma być zamknięty nie później niż w 2023 r., natomiast proces likwidacji potrwa jeszcze trzy lata. Już w zeszłym roku zaprzestano wydobycia w kopalni Paskov. Kiedy nastąpi to w kolejnych, zależeć będzie od wskaźników ekonomicznych. Chodzi o kopalnie Lazy i Darkov, które zgodnie z pierwotnym harmonogramem miały zakończyć żywot już z końcem tego roku, ale być może nowy zarząd przedłuży czas ich funkcjonowania. © Ⓟ

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy