Czesi walczą z wiatrakami

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 08-08-2008, 00:00

Bank Czech podjął kontrowersyjną decyzję i obniżył stopy do 3,5 proc. (o 25 pkt baz.). Nie jest to całkowitym zaskoczeniem, gdyż już pod koniec lipca władze monetarne sygnalizowały możliwość przeciwdziałania umocnieniu korony. Należy jednak zastanowić się, czy takie działanie ma sens i może się sprawdzić na gruncie polskiej gospodarki.

Gospodarka naszych południowych sąsiadów jest znacznie bardziej uzależniona od handlu zagranicznego niż nasza. Choć w I kwartale wzrost przekraczał jeszcze 5 proc., spowolnienie na Zachodzie może szybko przełożyć na spadek tempa wzrostu w Czechach. W Czechach inflacja sięga niemal 7 proc. Czy tak głębokie wejście w rejon ujemnych realnych stóp procentowych jest usprawiedliwione? Taka interwencja, niestety, ma znikome szanse powodzenia. To nie wysokość stóp jest powodem umocnienia korony. Hossa na rynku walut wschodzących dotyczy całego segmentu, począwszy od złotego, a skończywszy na randzie. Udział czeskiej korony jest bardzo niewielki i to, co się dzieje w tej gospodarce, ma relatywnie nieduży wpływ na ogólny sentyment na rynku.

Rozluźnianie polityki monetarnej w obecnej sytuacji może mieć niekorzystne skutki. Jeśli inflacja w Czechach wzrośnie na dłużej, będzie to miało negatywne skutki również dla wzrostu gospodarczego. W skrajnym przypadku pogorszenie fundamentów gospodarczych kraju może doprowadzić do silnej deprecjacji waluty. Wtedy władze Czech uzyskałyby pożądany skutek, ale w dużo większym wymiarze, niekorzystnym dla gospodarki.

Czy taki ruch prawdopodobny jest również w Polsce? Raczej nie. Nasze władze monetarne wielokrotnie odnotowywały, że próba kontrolowania inflacji oraz kursu walutowego jednocześnie jest skazana na niepowodzenie.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Czesi walczą z wiatrakami