Czeski miliarder stawia na Polskę

opublikowano: 16-10-2018, 22:00

Grupa inwestycyjna Karela Komárka kupiła u nas pięć nieruchomości przemysłowych i już planuje kolejne inwestycje. Łącznie wyda 0,5 mld zł.

Z artykułu dowiesz się:

  • w co zainwestował Karel Komarek
  • jak czeski miliarder postrzega Polskę
  • jakie ma dalsze plany inwestycyjne

Spółka KKCG Real Estate z grupy KKCG, która należy do czeskiego miliardera Karla Komárka, została inwestorem nad Wisłą. Miesięcznik „Forbes” oszacował jego majątek na 67 mld CZK (czyli ponad 11 mld zł), co dało biznesmenowi 3. miejsce na opublikowanej na początku października liście najbogatszych ludzi w Czechach (wyżej są tylko Petr Kellner oraz obecny premier Czech Andrej Babiš).

Majątek na loterii:
Majątek na loterii:
Karl Komarek, czeski miliarder z majątkiem szacowanym przez „Forbesa” na 11 mld zł, fortunę zbił na bukmacherskiej firmie Sazaka.
Fot. Vaclav Salek

Za 41 mln EUR, czyli prawie 180 mln zł, KKCG kupiła pięć obiektów położonych — jak to określono we wtorkowym komunikacie — na południowym-zachodzie Polski (lokalizacji nie sprecyzowano). Według informacji dziennika „E15”, akwizycja miałaby być sfinansowana w 30 proc. z własnych funduszy firmy, resztę pokryją kredyty.

— Celem przejęcia jest stworzenie w Polsce mocnego i stabilnego portfela nieruchomości przeznaczonego głównie na potrzeby przemysłu — stwierdził, cytowany w komunikacie, Petr Pujman, prezes KKCG Real Estate.

W jego opinii, polska inwestycja jest bardzo atrakcyjna — głównie dlatego, że obiekty jeszcze przez około 10 lat będą wynajmowane przez renomowane zagraniczne firmy z segmentu motoryzacyjnego, na co nowy właściciel ma ich gwarancje. Najemcami są m.in. wywodząca się z Japonii firma Manufakturing Poland, norweska spółka Kongsberg Automotive, STS Acoustics Poland oraz Benteler Automotive Poland.

Petr Pujman zadeklarował, że firma ma plany dotyczące kolejnych inwestycji, a docelowo chce mieć w Polsce około 10 obiektów wartych łącznie 3 mld CZK, czyli 0,5 mld zł.

Nowymi nieruchomościami grupy KKCG ma zarządzać nowo utworzona spółka Industrial Portfolio Management. KKCG Real Estate działała dotychczas głównie w Pradze, gdzie stawiała budynki mieszkalne. Inwestycje w obiekty przemysłowe, zapewniające wysoki zwrot z kapitału, to nowy segment działalności. Firma postawiła na Polskę — jak zaznaczono w komunikacie — z kilku powodów, m.in. ze względu na wielkość rynek, atrakcyjne w porównaniu z sąsiednimi krajami ceny nieruchomości oraz zrealizowaną już inwestycję samorządu w rozwój sieci transportowej.

— W ostatnich latach kluczowy jest dla nas rozwój międzynarodowy. Także w segmencie nieruchomości, podobnie jak wcześniej w branży loteryjnej, przemysłu ciężkiego czy technologii informatycznych, rozwijamy się poza granicami — wyjaśnił strategię grupy KKCG Pavel Šaroch, dyrektor inwestycyjny.

Oprócz spółki nieruchomościowej poprzez zarejestrowaną w Szwajcarii grupę inwestycyjną KKCG Karel Komárek jest właścicielem m.in. firmy bukmacherskiej Sazka, grupy MND, działającej w kilku krajach w segmencie ropy naftowej i gazu ziemnego, biura podróży Fischer oraz czarterowych linii lotniczych G-JET, a także spółki AutoCont, największego w Czechach niezależnego dostawcy usług IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane