Cztery warianty polskiego e-auta

opublikowano: 27-11-2017, 16:50

Polski Fundusz Rozwoju rozważa wsparcie lub kapitałowe wejście w spółkę ElectroMobility Poland (EMP), która zajmuje się konstrukcją polskiego samochodu elektrycznego.

Gość Pulsu Dnia, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówi, że rozmowy w tej sprawie trwają, natomiast nie zapadły żadne decyzje. - Dotąd koncentrowaliśmy się na wsparciu produkcji elektrycznych autobusów - mówi Borys. - W tym przypadku mamy już uznanych producentów. W przypadku samochodów osobowych, takich producentów nie ma. Mówimy więc o przedsięwzięciu, które musiałoby wystartować "od zera" i ma w związku z tym znacznie więcej znaków zapytania - mówi szef PFR.

Kreśli też cztery warianty przyszłości EMP. - Jeden to współpraca z jakąś wiodącą marką producentów samochodów elektrycznych. Druga to jest próba zrobienia samochodu samemu. Trzecia to zdefiniowanie pewnej niszy, np. stworzenie auta do carsharingu. Inny pomysł to skoncentrowanie się na łańcuchu technologii, które tworzą te auta, zamiast produkowania ich w całości, np. na bateriach - wylicza Paweł Borys.

- Jesteśmy zainteresowani, natomiast klucz do tego tkwi w dobrym pomyśle jak taki projekt można zrealizować - mówi Paweł Borys. - My nie dajemy dotacji, patrzymy na to od strony inwestycyjnej - zaznacza.

Pawła Borysa pytamy też o:
- rolę "regionalnych banków rozwoju", któe rozwinąć chce BGK
- prawdopodobieństwo fuzji Pesy i Newagu oraz jak pomóc w tym może PFR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy