Czujnik jakości powietrza w Bystrej

opublikowano: 28-12-2017, 22:00

Wieś Bystra koło Bielska-Białej dołączyła do programu monitorowania stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy on-line.

Kilka dni temu dzięki Stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot w gminie Wilkowice pojawił się pierwszy czujnik jakości powietrza. Mierzy m.in. stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność. 18 grudnia 2017 r. stężenie pyłu PM2,5 o ponad 300 proc. przekraczało europejskie normy. W ostatnich dniach wiatry przegoniły smog. Sensor umieszczono na budynku Pracowni na rzecz Wszystkich Istot przy ul. Jasnej 17. Czujnik jest zintegrowany z Inteligentnym Systemem Monitorowania Jakości Powietrza Airly, dzięki któremu każdy może sprawdzić jakość powietrza w Bystrej. System posługuje się indeksem CAQI, czyli wskaźnikiem godzinowej jakości atmosfery. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) to wartości od 0 do 100. Im wyższa wielkość wskaźnika, tym większe ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych i złego samopoczucia.

Airly przygotowuje także szczegółowe prognozy jakości powietrza na najbliższe 24 godziny oraz tworzy miesięczne raporty dla miast i gmin. Dzięki aplikacjom na systemy Android i iOS aktualne dane można sprawdzić też na telefonie komórkowym. — To bardzo dobrze, że w Bystrej jest taki punkt pomiarowy. Ważne, aby ludzie zobaczyli, jak wielkim zagrożeniem dla ich zdrowia i środowiska jest smog. Teraz mieszkańcy, znając stan jakości powietrza, będą mogli w pełni świadomie planować swoje spacery, wycieczki czy treningi sportowe — mówi Jolanta Kasprzyk, mieszkanka Bystrej. Jakość powietrza w Bystrej pozostawia wiele do życzenia. Powodem jest tzw. niska emisja, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Jej główną przyczyną jest ogrzewanie domów węglem niskiej jakości, odpadami lub drewnem, a także korzystanie z przestarzałych pieców. — Jeśli chcemy skutecznie walczyć ze smogiem konieczne jest całkowite odejście od paliw kopalnych — podkreśla Grzegorz Bożek z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Na smog szczególnie narażone są osoby z chorobami układu oddechowego, astmą, alergicy, a także kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, ale negatywny wpływ na zdrowie odczuwają wszyscy. © Ⓟ

Każdy może sprawdzić

Link do bystrzańskiego sensora na platformie Airly: https:// map.airly.eu/pl/#latitude=49.76031&longitude=19.06935&id=1073

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu