Czujniki dymu kontra pożary

Przedsiębiorcy i eksperci radzą wdrożyć obowiązek montażu detektorów czadu i dymu.

Pożary takie jak w Nowej Białej, zatrucie czadem, w wyniku którego doszło do śmierci nastolatek w koszalińskim escape roomie, wybuchy gazu w kamienicach – po tego typu zdarzeniach jak bumerang wraca temat zabezpieczeń. Przedsiębiorcy i eksperci przekonują, że pożarów i wybuchów byłoby mniej, gdyby obligatoryjnie były stosowane kominiarskie przeglądy instalacji grzewczych oraz czujniki czadu i dymu.

- W Polsce od października 2020 do stycznia 2021 strażacy interweniowali 1407 razy, 607 przypadków zaczadzenia wymagało hospitalizacji, w tym w tym 27 osób zmarło. Tymczasem w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, gdzie przepisy zobowiązują, by już w projekcie budowalnym uwzględniać montaż czujników czadu i dymu, przypadków zatrucia tlenkiem węgla jest tylko kilka rocznie – mówi Katarzyna Drela, prezes Ei Electronics.

To firma, która w tym roku podwoiła moce produkcyjne w Irlandii i planuje nadal je rozwijać, bo zapotrzebowanie w Europie jest tak duże, że grupa musi rozbudować potencjał. Zakłócenia w łańcuchach dostaw podczas pandemii utrudniają dostawy urządzeń produkowanych na chińskich podzespołach, co także przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na produkty w pełni wytwarzane w Europie. Katarzyna Drela informuje, że obecnie w Polsce firma sprzedaje nie więcej niż 100 tys. urządzeń, ale zakłada wzrost zapotrzebowania.

- Na razie sprzedajemy urządzenia głównie w przetargach organizowanych przez samorządy, które np. uruchamiają programy pilotażowe i finansują urządzenia mieszkańcom. Decydują się na to zwłaszcza gminy w których doszło do pożarów, czy zaczadzenia. Mamy także umowę z wiodącym deweloperem, który wraz z kluczami do mieszkań przekazywanych nabywcom, wręcza im również czujniki, które sami mogą zainstalować – dodaje Katarzyna Drela.

Koszt zakupu czujników jest niewielki.

- Detektor gazu lub dymu to koszt ok. 100 zł, niewielki w porównaniu do ceny mieszkania. Dziś we wszystkich nowo montowanych kotłowniach gazowych czujniki są standardem. Powinien być to wymóg prawny dotyczący ich montażu, zapobiegłoby to tragediom jakie dzisiaj oglądamy – twierdzi Michał Wasilewski, dyrektor koordynujący Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii zwraca uwagę, że wprawdzie obecnie przepisy nie obligują do montażu czujników, ale zobowiązują projektantów do projektowania budynków tak, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane